Ştiinţa Explorări a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei României

0

Ştiinţa Explorări Baia Mare nu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a pierdut, în faţa propriilor suporteri, disputele avute cu Unirea Dej, în faza I a competiţiei. Dacă în primul meci băimărenii au pierdut cu 3-1, în al doilea meci, cel din data de 27 septembrie, dejenii s-au impus cu scorul de 3-2.

Potrivit stiintaexplorari.ro, învingători în partida tur cu 3-1, dejenii au tranşat rapid soarta calificării, adjudecându-şi clar primele două seturi cu 25-21 şi 25-19. Seturile 3 şi 4 au fost câştigate fără emoţii de gazde, cu 25-20 şi 25-17, ambele echipe având în teren mulţi jucători de rezervă. În setul 5 antrenorul Victor Lazăr a reintrodus titularii şi Unirea s-a impus cu 15-5.

Antrenorii Marius Botea şi Sorin Pop au început meciul cu John Klanac în locul lui Shawn Sangrey, care a jucat slab în primul meci, pe postul de trăgător universal, dar din păcate improvizaţia nu a dat roade. Ţinând cont că Andrei Veber este accidentat şi va lipsi o bună bucată de vreme de pe teren, acest post este unul deficitar în acest moment la Explorări.

Explorări: Răileanu, Klanac, Graham, Socaciu, Bălhăceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Nagy, Neamţ, Râpeanu, Balog (libero). Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop

Unirea Dej: Dascălu, Ilic, Miroslavjevic, Coasă, Didorciuc, Dincă, Kantor (libero). Au mai jucat: Gemănariu, Baciu, Fuzeşi, Magdaş, Gavriş (libero). Antrenor: Victor Lazăr

În weekend-ul următor, Ştiinţa Explorări va participa la turneul final al Cupei Balcanice.