Festivalul de Film de la Veneţia. „Quo Vadis Aida?“, coproducţie cu participare românească, premiată la trei secţiuni paralele VIDEO
0Coproducţia cu participare românească „Quo Vadis Aida?“, regizată de Jasmila Žbanić, a câştigat premii la secţiunile paralele ale Festivalului Internaţional de Film de la Veneţia: premiile Brian, Signis şi Unimed, potrivit unui anunţ pe site-ul labiennale.org.
Filmul este o coproducţie Bosnia şi Herţegovina, Norvegia, Olanda, Austria, România, Franţa, Germania, Polonia, Turcia, scrie news.ro.
Regizoarea şi scenarista bosniacă Jasmila Žbanić, premiată cu Ursul de Aur la Berlinala din 2006, a primit pentru proiectul „Încotro, Aida“, co-produs de Digital Cube, cea mai mare finanţare din partea Centrului Naţional al Cinematografiei la sesiunea I/2018 a concursului de proiecte.
Lista premiilor acordate în secţiunile paralele:
Premiile Arca Cinema Giovani
Cel mai bun film - „Pieces of a woman“, de Kornél Mundruczó
Cel mai bun film italian - „Notturno“, de Gianfranco Rosi
Premiul Brian, acordat de UAAR - „Quo Vadis, Aida?“, de Jasmila Žbanić
Premiul Edipo Re - „The man who sold his skin“, de Kaouther Ben Hania
Premiul Fondazione Fai Persona Lavoro Ambiente - „Dashte Khamous“h (The Wasteland), de Ahmad Bahrami; Menţiune specială pe tema mediului - „Sniegu Juz Nigdy Bedzie (Never gonna snow again), de Małgorzata Szumowska, coregizat de Michał Englert ex aequo cu "Kitoboy (The Whaler Boy), de Philipp Yuryev
Menţiune specială - „Dorogie Tovarischi (Dear Comrades!)“, de Andrei Konchalovsky
Premiul Fanheart3
Graffetta d'Oro pentru cel mai bun film - „Saint-Narcisse“, de Bruce LaBruce
Nave d'Argento pentru cel mai bun cuplu - „The World To Come“, de Mona Fastvold
VR Fan Experience - „Baba Yaga“, de Eric Darnell şi Mathias Chelebourg
Menţiune Specială VR - „The Metamovie Presents: Alien Rescue“, de Jason Moore
Premiile FEDIC
Cel mai bun film - „Miss Marx“, de Susanna Nicchiarelli
Menţiune specială - „Assandira, de Salvatore Mereu
Menţiune specială pentru cel mai bun scurtmetraj - „Finis Terrae“, de Tommaso Frangini
Premiul FIPRESCI, acordat de Federaţia Internaţională a Criticilor de Film
„The Disciple“, de Chaitanya Tamhane
Cel mai bun film la secţiunea Orizzonti - „Dashte Khamoush“ (The Wasteland) de Ahmad Bahrami
Premiul „Francesco Pasinetti“
Cel mai bun film - „Le sorelle Macaluso“, de Emma Dante
Cea mai bună interpretare masculină - Alessandro Gassman pentru filmul „Non odiare“, de Mauro Mancini
Cea mai bună interpretare feminină - distribuţia filmului „Le sorelle Macaluso“
Premiul Giornate Degli Autori (GDA Director's Award) - „Kitoboy“, de Philipp Yuryev
Premiul Label Europa Cinemas - „Oaza“ (Oasis), de Ivan Ikić
Premiul BNL Gruppo BNP Paribas People's Choice - „200 Meters“, de Ameen Nayfeh
Premiul Lanterna Magica, Associazione Nazionale C.G.S. - „Khorshid“ (Sun children), de Majid Majidi
Premiul Leoncino d'Oro, Agiscuola/UNICEF - „Nuevo Orden“, de Michel Franco
Premiul Lizzani, ANAC - Associazione Nazionale Autori Cinematografici - „Le sorelle Macaluso“, de Emma Dante
Premiul pentru talent la debut - (Nuovo Istituto Mutualistico Artisti Interpreti Esecutori): Luka Zunic şi Elenora de Luca
Premiile La Pellicola d'Oro
Cel mai bun director de producţie - Cristian Peritore pentru „Le sorelle Macaluso“, de Emma Dante
Cel mai bun director de imagine - Raffaele Alletto pentru „Padrenostro“, de Claudio Noce
Cele mai bune costume - Paola Seghetti pentru filmul "Miss Marx", de Susanna Nicchiarelli
Premiul Queer Lion, Associazione di Promozione Sociale Queer Lion - „The World to come“, de Mona Fastvold
Premiul RB Casting - Linda Caridi pentru filmul „Lacci“, de Daniele Luchetti
Gran Premio Settimana Internazionale della Critica - „Hayaletler“ (Ghosts) de Azra Deniz Okyay
Premiul Circolo del Cinema di Verona - „Pohani Dorogy“ (Bad Roads), de Natalya Vorozhbit
Premiul Mario Serandrei - „Topside“, de Celine Held şi Logan George
Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj SIC@SIC 2020 - „J'ador“, de Simone Bozzelli
Premiul pentru cea mai bună regie SIC@SIC 2020 - „Le Mosche“, de Edgardo Pistone
Premiul pentru cea mai bună contribuţie artistică SIC@SIC 2020 - „Gas Station“, de Olga Torrico
Premiul Signis - „Quo Vadis Aida?“, de Jasmila Žbanić
Menţiune specială - „Nomadland“, de Chloé Zhao
Premiile „Sorriso diverso Venezia 2020“
Cel mai bun film italian - „Non odiare“, de Mauro Mancini ex aequo cu „Notturno“, de Gianfranco Rosi
Cel mai bun film străin - "Listen", de Ana Rocha De Sousa ex aequo cu "Selva Tragica", de Yulene Olaizola
Premiul Enit pentru călătorii turistice: „Padrenostro“, de Claudio Noce
Premiile Soundtrack Stars
Cea mai bună coloană sonoră: „Miss Marx“, de Susanna Nicchiarelli
Premiul pentru realizări deosebite în întreaga carieră: Giorgio Moroder
Premiul Special pentru muzică şi cinema: Diodato
Premiul UNIMED - „Quo Vadis, Aida?“, de Jasmila Žbanić
Premiul pentru Fair Play în Cinema - „Nomadland“, de Chloé Zhao
Menţiune specială - „City Hall“, de Frederick Wiseman