Statul nu va mai garanta depozitele la CEC
0Planul de restructurare a Casei de Economii si Consemnatiuni prevede ca din 2005 sa se renunte treptat la garantarea depozitelor de catre stat - a declarat ieri purtatorul de cuvant al Guvernului,
Planul de restructurare a Casei de Economii si Consemnatiuni prevede ca din 2005 sa se renunte treptat la garantarea depozitelor de catre stat - a declarat ieri purtatorul de cuvant al Guvernului, Claudiu Lucaci. De asemenea, in perioada 2005-2006 "se va lua in discutie privatizarea CEC. Conducerea CEC numita in septembrie 2001 au in vedere si alte directii de actiune, printre care "reducerea nivelului dobanzilor la creditele acordate populatiei atat pentru construirea si cumpararea de locuinte, pentru cumpararea de bunuri de folosinta indelungata, respectiv reducerea avansului pentru creditele acordate populatiei".























































