Sindicalistii de la Rafo s-au rastit la PD din curtea societatii

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Miting de informare si protest impotriva Partidului Democrat" - asa si-a caracterizat liderul sindical de la Rafo Onesti, Ion Marian, actiunea programata ieri in curtea societatii, menita a stopa

"Miting de informare si protest impotriva Partidului Democrat" - asa si-a caracterizat liderul sindical de la Rafo Onesti, Ion Marian, actiunea programata ieri in curtea societatii, menita a stopa cererile insistente ale liderilor PD de anulare a reesalonarilor acordate de Guvern rafinariei onestene dupa cumpararea acesteia de catre liderul PSD, Corneliu Iacobov. Bratul administratiei s-a dovedit insa destul de moale: doar vreo 250 de rafinori s-au strans ieri in fata Pavilionului Administrativ de la Rafo, si asta numai dupa ce Ion Marian a facut apeluri insistente catre salariatii din schimbul 1, care se indreptau spre poarta, sa se stranga si sa-l asculte. El a dat apoi citire unui protest intins pe patru file in care, dupa ce a trecut in revista aventurile prin care a trecut Rafo din momentul inchiderii, martie 1999, si pana azi, s-a straduit sa demonstreze ca actiunea sindicala nu apara nici interesele PSD-ului si nici pe ale lui Corneliu Iacobov. "Ne aparam propria existenta si pastrarea locurilor de munca" - a spus Ion Marian, ascultat de o multime mai degraba apatica. L-a urmat la microfon liderul judetean al CNSLR Fratia, Ion Huluta, care a dezmortit multimea doar in momentul in care, referidu-se la Traian Basescu, a strigat: "Sa ne lase dracului in pace si sa-si vada de treaba lui la Bucuresti". Nici unul din cei doi lideri sindicali nu sunt insa inocenti din punct de vedere politic: ambii sunt membri PSD si au fost alesi pe listele acestui partid in functiile de consilieri judeteni. Actiunea de ieri a Sindicatului Rafinorul urmeaza celei de luni, cand 11 membri de sindicat, condusi de viceliderul George Plaiseanu, au pichetat sediul din Bacau al PD. Cum actiunea de luni a semanat, cel putin ca intentie, chiar daca nu si ca proportii, cu cea a sindicalistilor de la SNTR - alta societate vizata de criticile liderilor PD - l-am intrebat pe Ion Marian daca exista vreo coordonare intre cele doua sindicate. "Nici nu-i cunosc pe cei de la SNTR, nu am avut nici un contact cu ei, nu este vorba de nici o actiune concertata" - ne-a declarat el. In tot acest taraboi, surprinde faptul ca doar sindicatul se ridica impotriva PD-ului. Nici administratia societatii, nici patronatul si nici partidul vizat, PSD, nu dau semne de reactie. Ieri ne-a fost imposibil sa-l contactam pe directorul Rafo, Toader Gaureanu, pentru a ne explica aceasta apatie, insa am reusit sa vorbim cu cel care e considerat adevaratul patron al societatii, Corneliu Iacobov. "Sindicatul se revolta pentru ca cererile PD-ului, de a fi anulate ordonantele prin care s-au acordat inlesniri fiscale, le pericliteaza locurile de munca, pun rafinaria in pericolul de a se opri din nou - ne-a declarat Iacobov. Eu nu cred ca pericolul de a fi anulate ordonantele e atat de mare". Intrebat care ar fi soarta rafinariei daca s-ar anula aceste ordonante, Iacobov a admis ca, intr-o atare situatie, rafinaria s-ar inchide.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite