Romania se obliga sa trateze gratis occidentali, sirieni si cei 15.000 de chinezi din Capitala
0Romania s-a obligat sa acorde asistenta medicala de urgenta, fara plata, cetatenilor din aproape 30 de tari. Conventiile au fost incheiate in anii comunismului cu statele fratesti sau dupa '89, cu
Romania s-a obligat sa acorde asistenta medicala de urgenta, fara plata, cetatenilor din aproape 30 de tari. Conventiile au fost incheiate in anii comunismului cu statele fratesti sau dupa '89, cu mostenitoarele Iugoslaviei, Turcia sau cu sora de peste Prut, Moldova. In urma acestor intelegeri, Romania spera sa-si poata proteja cetatenii aflati in excursie sau cu treaba in tarile partenere. Nimeni nu stie cati romani au beneficiat de asistenta medicala gratuita in Albania, Tunisia, Siria, Liban, Cuba sau China. Cert este ca, in cazul in care unul dintre cei 15.000 de chinezi din Capitala se imbolnaveste, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, la care n-a cotizat cu un leu, ii deconteaza pe loc tratamentul. Pe langa aceste tari mai putin frecventate de romani, pe listele de reciprocitate figureaza Marea Britanie, Cipru, Franta, Turcia, Egiptul si Grecia, ca si Croatia. Unele dintre aceste tari sunt destinatii de vacanta ale romanilor, in altele circula des compatrioti de-ai nostri, cu afaceri sau pentru studii. La iesirea din Romania, ei sunt obligati sa cumpere de la unele firme private asigurarea medicala pentru cazul in care au nevoie de asistenta de urgenta. Teoretic, nici cei care calatoresc in Marea Britanie sau Ungaria, nici celor care se duc in est (Rusia, Ucraina) sau in spatiul fost iugoslav n-ar trebui sa li se pretinda incheierea unei asigurari medicale. "Ministerul Sanatatii si Ministerul de Interne au dat un ordin comun prin care s-a reaprobat lista tarilor cu care Romania are acorduri de reciprocitate", ne spune dr. Radu Constantiniu, director relatii externe in MSF. "Pe 30 mai a aparut si o lege care precizeaza cine deconteaza tratamentul strainilor care se imbolnavesc in Romania. In prezent, incercam impreuna cu Casa Nationala sa facem ordine in hatisul de acte normative. Carnetul de asigurat al unui roman nu valoreaza nimic in strainatate, dar noua ni se cere decontarea banilor pentru straini. Am trimis o adresa catre punctele de frontiera prin care am anuntat toate aceste acorduri. Nu stim daca se tine cont de ea, cert este ca nimeni nu-i intreaba pe strainii care intra in Romania daca au sau nu asigurare". De ce este nevoie de aceste acorduri, am mai intrebat noi?. In fond, de ce sa plateasca romanii care stau acasa, o excursie fara griji (si fara cheltuieli de asigurare a sanatatii) pentru romanii care se plimba in lume? Unele dintre aceste tari sunt destinatii de vacanta ale romanilor, in altele circula des compatrioti de-ai nostri, cu afaceri sau pentru studii. La iesirea din Romania, ei sunt obligati sa cumpere de la unele firme private asigurarea medicala pentru cazul in care au nevoie de asistenta de urgenta. Teoretic, nici cei care calatoresc in Marea Britanie sau Ungaria, nici celor care se duc in est (Rusia, Ucraina) sau in spatiul fost iugoslav n-ar trebui sa li se pretinda incheierea unei asigurari medicale. "Ministerul Sanatatii si Ministerul de Interne au dat un ordin comun prin care s-a reaprobat lista tarilor cu care Romania are acorduri de reciprocitate", ne spune dr. Radu Constantiniu, director relatii externe in MSF. "Pe 30 mai a aparut si o lege care precizeaza cine deconteaza tratamentul strainilor care se imbolnavesc in Romania. In prezent, incercam impreuna cu Casa Nationala sa facem ordine in hatisul de acte normative. Carnetul de asigurat al unui roman nu valoreaza nimic in strainatate, dar noua ni se cere decontarea banilor pentru straini. Am trimis o adresa catre punctele de frontiera prin care am anuntat toate aceste acorduri. Nu stim daca se tine cont de ea, cert este ca nimeni nu-i intreaba pe strainii care intra in Romania daca au sau nu asigurare". De ce este nevoie de aceste acorduri, am mai intrebat noi?. In fond, de ce sa plateasca romanii care stau acasa, o excursie fara griji (si fara cheltuieli de asigurare a sanatatii) pentru romanii care se plimba in lume? "La origine, ceea ce a semnat MSF viza asistenta acordata medicilor aflati la studii, personalului diplomatic, altor persoane care lucrau in strainatate, in interesul statului. Turismul nu era una dintre prioritatile acelor conventii. Cu Franta, acordul s-a semnat de catre Ministerul Muncii, ca un pachet mai amplu de securitate sociala, incluzand pe langa serviciile medicale, recunoasterea handicapului, pensiilor etc. Si celelalte acorduri si-au largit treptat aria de acoperire", ne raspunde dr. Radu Constantiniu. Directorul CNAS, Iulian Popescu, se arata ingrijorat de existenta acordurilor cu China sau Rusia. "Romanii nu prea calatoresc in aceste zone, in schimb o multime de cetateni ai acestor tari lucreaza sau se afla in tranzit pe teritoriul national". Directorii de spitale cu care am discutat se plang ca strainii profita de prevederile acordurilor si au mari dificultati. In schimb, medicii care au fost la congrese sau studii sunt pusi sa-si incheie asigurari medicale. Mai corecte ar fi renuntarea la aceste acorduri care nu aduc beneficii romanului de rand si aplicarea principiului "cine calatoreste, plateste".























































