Ministerul Muncii spune ca directorii spagari sunt victimele unui "accident"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ei sunt acuzati si de spalare de bani

Ieri, procurorii Parchetului de pe langa Curtea de Apel Oradea au prelungit cu alte 25 de zile mandatele de arestare emise pe numele a doi dintre directorii Agentiei judetene de Ocupare a Fortei de Munca Bihor: Ioan Osoianu, director executiv, si Alin Silaghi, director de buget. Cel de-al treilea membru al conducerii AJOFM, Alin Stanca, director managementul fortei de munca, a fost internat joi noaptea in spital cu diagnosticul pancreatita, fiind operat la sfarsitul saptamanii trecute. Potrivit anchetatorilor, capetele de acuzare impotriva directorilor s-au inmultit. Arestati joi sub acuzatia de luare de mita, cei trei directori sunt cercetati acum si pentru spalare de bani, dupa ce, verificand circuitul celor 2,2 miliarde luate mita de functionari, procurorii au descoperit ca banii au fost plimbati in mai multe conturi. Tot ieri, procurorii au pus sechestru asigurator pe suma de 90 de milioane de lei, descoperita cu ocazia perchezitiei domiciliare facute la directorul general Ioan Osoianu, si pe 7.000 de euro, ridicate de la directorul de buget Alin Silaghi. Secretarul de stat Ioan Cindrea, presedintele Agentiei Nationale de Ocupare a Fortei de Munca, prezent ieri la Oradea, a declarat ca cei trei directori au fost suspendati din functie. In locul lor au fost numiti Pavel Haragos, director general, Elisabeta Dan, director managementul fortei de munca, respectiv Luminita Heredea, director de buget. Cindrea sustine ca directorii suspendati au fost victimele unui "accident".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite