Instanta constanteana a prezentat sentintele in dosarul Anopolis
010 persoane gasite vinovate de moartea tot atator muncitori au fost condamnate la pedepse cuprinse intre 3 luni si 3 ani de inchisoare cu suspendare
Tribunalul Constanta i-a condamnat la pedepse privative de libertate, cu suspendare, pe inculpatii in dosarul Anopolis, acuzati de ucidere din culpa, nerespectarea normelor de protectia muncii si vatamare corporala grava in exploziile de la bordul respectivei nave, aflata in momentul exploziei la reparatii in Santierul Naval Constanta. Au murit atunci 10 muncitori, alti 4 fiind raniti grav. Inspectorul naval Alexandru Dima si dispecerul Didina Stefanescu au primit cate 3 ani de detentie, cu suspendare, ex-directorul general Alexandru Stoian, 2 ani, directorul de productie Eugen Tiron, 2,6 ani, fostul inginer-sef Mihai Zdru, 1 an, seful Serviciului Reparatii Nave, Cetin Ibram, 6 luni, iar cei 4 maistri, care-i aveau in subordine pe victimele exploziilor din 23 mai si 5 iunie 2000, la pedepse privative de libertate, ca in toate celelalte cazuri cu suspendare, intre 3 luni si 2 ani. Apararea a argumentat insa ca fosta conducere a SNC nu poate fi invinuita, atat timp cat responsabilitatile pe linie de protectia muncii reveneau unor persoane precis desemnate, respectiv comandantilor navei si armatorului strain care nu au fost acuzati, desi petrolierul a intrat in portul tomitan cu tancurile incomplet curatate de reziduurile ucigase. In plus, avocatii au anuntat ca toti clientii lor sunt decisi sa faca apel, considerand ca nu e drept sa fie condamnati - chiar cu suspendare si cu obligativitatea de a se prezenta lunar la politie, ei fiind in regim de supraveghere - din moment ce nu sunt raspunzatori direct de moartea si ranirea muncitorilor.























































