În Indexul sistemului de sănătate european, România ocupă locul 27 din 31
0România se află pe locul 27 din 31 de state în Indexului European de Sănătate (EHCI) pentru 2008, cu două poziţii mai jos fat6ă de anul precedent. Clasamentul cuprinde cele 27 de state membre UE, precum şi Norvegia, Elveţia, Croaţia şi Republica Macedonia.
Olanda conduce clasamentul din acest an, urmată de Danemarc, Austria (pe primul loc în 2007), Luxemburg şi Suedia, transmite Mediafax.
Pentru şase subdomenii şi 34 de indicatori de performanţă, România a acumulat doar 488 de puncte dintr-un maximum posibil de 1.000, rezultat care o plasează în faţa Bulgariei, dar mult în urma Ungariei.
"Deşi România nu îşi poate permite cu adevărat sistemul de sănătate performant de care ar avea nevoie, dicţionarul de medicamente online pentru utilizatori nespecialişti este un bun început şi un lucru rar în Europa, însă insuficient când vine vorba de accesul la medicamentele prezentate aici", spune directorul de Cercetare al EHCI, Arne Björnberg.
Preşedintele Health Consumer Powerhouse, Johan Hjertqvist, spune că românii nu au probleme legate de stilul de viaţă (consum de alcool, fumat) atât de mari precum vecinii lor, având şi cea mai mică rată a obezităţii din ţările europene. El a adăugat că starea prezentă a lucrurilor este cu atât mai îngrijorătoare în contextul acestei situaţii favorabile dezvoltării unui sistem de sănătate eficient.
"Sistemul are urgentă nevoie de îmbunătăţiri în toate subdomeniile, în special cel al rezultatelor, unde România este clasată în acest an pe ultimul loc", a mai spus Johan Hjertqvist, la analiza rezultatelor pentru România.
Euro Health Consumer Index este o cercetare comparativă anuală a sistemelor de sănătate din Europa, care include şase subdomenii: drepturile şi informarea consumatorului, E-sănătate, timpul de aşteptare pentru tratamente obişnuite, rezultate, varietatea şi incidenţa serviciilor oferite şi farmaceutice.























































