Macron denunţă ideea erodării libertăţilor în Franţa: „Este o mare minciună. Nu suntem Ungaria sau Turcia”
0
Preşedintele francez Emmanuel Macron a denunţat vineri într-un interviu reacţia presei internaţionale şi a preşedintelui turc care l-a numit o problemă pentru Franţa precizând că erodarea libertăţilor în ţară, în contextul măsurilor în privinţa islamului radical şi a unei noi legislaţii de securitate, este „o mare minciună”.
„Nu pot să nu reacţionez când se spune că diminuăm libertăţile în Franţa”, a spus Macron într-un interviu televizat pentru portalul de ştiri Brut denunţând faptul că Franţa a fost „caricaturizată” în dezbaterea privind noua legislaţie de securitate care ar restricţiona publicarea imaginilor cu poliţia.
„Este o mare minciună. Nu suntem Ungaria sau Turcia”, a spus el după ce preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan spusese că Macron este o „problemă„ pentru Franţa şi ar trebui ca francezii să „scape de el” cât de curând posibil.
Macron a explicat că nu a luat în vizor musulmanii, ci doar apără sistemul secular al ţării.
„Franţa nu are nicio problemă cu islamul...suntem o ţară care a avut mereu un dialog. Noi am fondat Republica pe separarea politicii de religie”.
Cât despre atacul personal al lui Erdogan, Macron s-a limitat la a spune: „Cred în respect..sunt de părere că insultele între liderii politici nu sunt o metodă bună”.
În Franţa tensiunile sociale s-au amplificat din cauza unei noi legislaţii de securitate după ce poliţia a bătut un producător muzical de culoare. Patru agenţi au fost puşi sub acuzare în urma incidentului.
Macron a recunoscut că există poliţişti violenţi şi că aceştia trebuie pedepsiţi, admiţând totodată: „când ai o altă culoare a pielii decât albă, eşti controlat mult mai strict (de poliţie). Eşti identificat ca un factor al problemei. Iar asta nu se poate justifica”.
Parlamentarii din partidul lui Macron au declarat luni că vor propune o rescriere completă a unor părţi din noua lege de securitate.
Noi proteste violente la Paris
Sâmbătă noi proteste violente au izbucnit la Paris, manifestanţii purtând bannere cu „Franţa, ţara drepturilor poliţiei”şi „Retrageţi legea siguranţei”.
„Ne îndreptăm în direcţia unor limitări considerabile ale libertăţilor. Nu există nicio justificare”, a spus Karine Shebabo, potrivit Reuters.
Un alt protestatar a spus: „Franţa are acest obicei de a restrânge libertăţile în timp ce predică importanţa lor altora”.
Legea securităţii restrânge drepturile de a difuza imagini cu ofiţerii de poliţie.