Triumf convingător al Simonei Halep în primul meci de la Turneul Campioanelor! A stopat seria de victorii ale Carolinei Garcia

0

Diferenţă mare între meciul Simonei Halep cu Caroline Garcia, de acum două săptămâni, de la Beijing, şi cel de luni, de la Singapore. O diferenţă vizibilă nu doar în scor, ci şi în evoluţia liderului mondial WTA, care a arătat o prestaţie consistentă în faţa unei adversare ce părea să-i pună din nou probleme.

Simona Halep a debutat excelent la Turneul Campioanelor şi a învins-o în prima partidă pe Caroline Garcia, scor 6-4, 6-2, după un meci care a durat o oră şi 28 de minute şi pe care l-a dominat autoritar, respectându-şi statutul de lider mondial al tenisului feminin.

Garcia a încercat să se impună prin lovituri puternice, de pe spatele terenului, iar planul ei a funcţionat relativ bine în prima parte a setului întâi. Ea a condus- o chiar de două ori pe Simona, cu 2-1 şi 4-3, ultima dată reuşind două gameuri la rând. A fost un moment de declic în jocul româncei, care şi-a însuşit foarte bine sfaturile lui Darren Cahill, chemat la bancă.

„Trebuie să stai în spate, pentru că ea loveşte pe backhandul tău. Dar după ce loveşti cu forehand-ul, du-te peste ea. Serveşti bine, nivelul e bun, însă nu-i mai face puncte cadou. Repet, nivelul e foarte bun şi trebuie să fii încrezătoare. Nu mai lovi pe centru şi încearcă să cauţi diagonalele”, i-a spus australianul.

După intervenţia lui, Simona a avut o serie formidabilă, câştigând opt gameuri şi pierzând numai două. A închis partida cu 6-4, 6-2, după o oră şi 28 de minute de joc foarte bun, cu servicii de calitate şi retururi pe măsură şi cu două gameuri în care a întors scorul de la 0-40.

Următoarea partidă a Simonei va avea loc miercuri  Vezi AICI pe cine va întâlni Halep şi când e programat meciul

Vezi AICi prima declaraţie a Simonei Halep, după victoria cu Garcia

Intervenţie importantă a lui Darren Cahill în primul set. Vezi AICi ce sfat i-a dat el Simonei

SETUL II

Garcia - Halep 2-6 Simona câştigă primul meci de la Turneul Campioanelor

Garcia - Halep 5-2 Franţuzoaica câştigă al doilea game al setului

Garcia - Halep 1-5 Game la zero pentru Simona

Garcia - Halep 1-4 Simona reuşeşte breakul, după ce revine de la 0-40

Garcia - Halep 1-3 Simona câştigă fabulos un game în care a făcut două duble greşeli

Garcia îşi cheamă antrenorul, care este chiar tatăl ei. Acesta îi reproşează că nu respectă planul pe care l-au făcut.

Garcia - Halep 4-4 Simona câştigă pe serviciul ei

Simona Halep îşi cheamă antrenorul din tribună. Darren Cahill vine şi vorbeşte cu ea: "Încercă să îţi menţii centrul de greutate jos. Intră în minge şi nu mai lovi pe centru, trimite mingea în diagonală. Nu mai ceda puncte uşor"

Garcia - Halep 1-0. Franţuzoaica îşi face serviciul

Simona Halep şi Caroline Garcia s-au mai întâlnit de trei ori până acum, ultima dată pe 8 octombrie, în finala de la Beijing, unde a învins franţuzoaica, în două seturi. Bilanţul general este însă 2-1 pentru Halep.

Partida va începe la ora 14.30 şi va fi transmisă de Digisport

Caroline Garcia este neînvinsă în ultimele 11 partide, în vreme ce Simona a pierdut patru din ultimele şase meciuri.