Tecău, la trei meciuri de trofeul de la Wimbledon: Horia şi „Jules“ au stat două ore şi jumătate pe teren în optimi

0

Horia Tecău tocmai şi-a egalat cea mai bună performanţă la All-England Club, atingerea sferturilor. Românul de 34 de ani a ajuns la trei prezenţe în această fază, după cele din 2013 şi 2015.

Horia Tecău (17 ATP la dublu) a absentat, anul trecut, de la Wimbledon, aşa că orice victorie obţinută la această ediţie e un bonus pentru el din perspectiva punctelor acumulate în clasamentul ATP de dublu.

Şi, deocamdată, Tecău şi partenerul său, Jean-Julien Rojer (14 ATP la dublu), dau semne că sunt într-o formă destul de bună. După victoriile din primele două tururi, în minimum de seturi, perechea româno-olandeză a trecut, astăzi, de cuplul format din Gonzales (26 ATP la dublu) şi Zeballos (12 ATP la dublu).

După două ore şi 34 de minute, argentinienii au abandonat la scorul de 6-7, 6-3, 5-7, 3-4 în favoarea lui Tecău şi Rojer.

Horia şi „Jules“ aşteaptă acum disputarea partidelor din optimi pentru a-şi afla adversarii din sferturi.