Start exploziv în optimile de la US Open: Au ieşit două dintre primele trei jucătoare ale lumii!

0

US Open 2019 merge înainte şi respectă o regulă nescrisă a tenisului feminin: favoritele nu există decât pe hârtie. Pe teren, surprizele curg pe bandă!

Până duminică seară, Simona Halep (4 WTA) era cel mai bine clasată jucătoare eliminată la US Open. Primele două partide din optimi au schimbat însă această situaţie.

Mai întâi, a venit înfrângerea lui Ashleigh Barty (2 WTA) în faţa lui Wang (18 WTA). A fost un eşec fără drept de apel pentru campioana de la French Open care a cedat, după o oră şi 23 de minute, scor 2-6, 4-6.

Imediat după acest meci, o altă surpriză! Karolina Pliskova (3 WTA) a fost eliminată de Johanna Konta (16 WTA). Britanica a învins cu 6-7, 6-3, 7-5, după un meci de două ore şi 24 de minute.

CITEŞTE ŞI:

Americanii sunt în delir: Serena, victorie zdrobitoare la US Open! Avem primul meci din sferturile turneului