Simona Halep, eliminată de la Turneul Campioanelor, după o partidă nerecomandată cardiacilor. Desfăşurarea minut cu minut a meciului

0
Halep

SImona Halep şi Katerina Pliskova se întâlnesc în cea de a treia etapa a Grupei Violet de la Turneul Campioanelor.

Calculele sunt simple în grupa româncei. Elina Svitolna este deja calificată în semifinalele competiţiei, în timp ce pentru celălalt loc luptă în meci direct Halep şi Pliskova.

Simona Halep dezamăgeşte la Turneul Campioanelor: românca a cedat în faţa Karolinei Pliskova şi ratează semifinalele

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea partidei!

Rezultat final Halep - Pliskova 0-6, 6-2, 4-6

ORA 16.51 Halep - Pliskova 4-6 Simona a avut 30-0, a pierdut 4 puncte consecutive şi a fost eliminată de la Turneul Campioanelor. Ultimul punct al meciului a reprezentat un ghinion teribil pentru româncă. Un smash al Pliskovei a lovit dunga fileului şi a căzut la o palmă în terenul jucătoarei noastre.

ORA 16.47 Halep - Pliskova 4-5 Break Simona. Drama până la capăt în acest meci. Simona face break-ul la 15, va servi acum pentru a rămâne în partidă.

ORA 16.43 Halep - Pliskova 3-5 Game alb pentru SImona. Pliskova va servi pentru calificarea în semifinale.

ORA 16.40 Halep - Pliskova 2-5 Prăbuşirea Simonei pare de neoprit, Game la 15 câştigat de Pliskova.

ORA 16.37 Halep - Pliskova 2-4 Al doilea break alb la rând obţinut de Pliskova.

Darren Cahill a avut o nou discuţie cu Simona Halep, iar discursul australianului a fost mult mai tăios, comparativ cu primele două intervenţii. "Nu poţi câştiga acest meci dacă joci ca în ultimele 15 minute. Joci scurt, ai pierdut energie, joci altceva decât am stabilit mai devreme, Nu e vorba de rezultat, ci despre ceea ce vei face în continuare. Poti sa câştigi acest meci dacă lupţi pentru fiecare punct şi dacă faci ceea ce am vorbit mai devreme"

ORA 16.34 Halep - Pliskova 2-3 Cel mai lung game al meciului este câştigat de Pliskova. S-a ajuns de 3 ori la 40 egal, dar Simona nu a avut nicio minge de break.

ORA 16.26 Halep - Pliskova 2-2 Break alb reuşit de Pliskova

ORA 16.23 Halep - Pliskova 2-1 Pliskova îşi face în sfârşit serviciul, la 30.

ORA 16.18 Halep - Pliskova 2-0 Simona câştigă la 30 şi îşi consolidează break-ul

ORA 16.13 Halep - Pliskova 1-0 Simona continuă treaba acolo de unde o lăsase. Break în debutul setului, a fost al cincilea game consecutiv câştigat de româncă

ORA 16.08 A început setul decisiv

Statistica setului secund

Halep - Pliskova

6-7 lovituri direct câştigătoare

9-14 erori neforţate

Darren Cahill a coborât şi acum să discute cu Simona, discursul său fiind împănat cu sfaturi tehnice şi felicitări. "Joci foarte bine, sunt foarte mândru de tine", au vorbele de final ale australianului.

ORA 16.04 Halep - Pliskova 6-2 Game intens în care Simona a fost nevoită să salveze 3 mingi de break. DIn fericire, game-ul intră în contul româncei şi situaţia la seturi este egală

ORA 15.57 Halep - Pliskova 5-2 Cel mai bun game al Simonei de până acum. Românca câştigă la 15 şi este la un singur game de a egala la seturi.

ORA 15.54 Halep - Pliskova 4-2 Game la 30 făcut de Simona şi jucătoarea noastră se distanţează. Setul este foarte echilibrat, cu Simona conducând puţin ostilităţile.

ORA 15.50 Halep - Pliskova 3-2 Game bun făcut de Simona. Româncă pare că se dezmorţeşte şi câştigă încă o dată pe serviciul adversarei.

ORA 15.46 Halep - Pliskova 2-2 Break alb pentru Pliskova, care ajunge la 8 puncte consecutive.

ORA 15.42 Halep - Pliskova 2-1 Jucătoarea din Cehia reuşeşte un nou game impecabil şi îşi câştigă serviciul la zero.

ORA 15.39 Halep - Pliskova 2-0 Simona consolidează break-ul după ce a fost condusă cu 40-30 pe propriul serviciu.

ORA 15.33 Halep - Pliskova 1-0 Ajutată de sfaturile australianului şi, probabil, de relaxarea adversarei, SImona punctează în sfârşit pe tabelă, break la 15.

ORA 15.30 A început setul secund

Statistica primului set

3-10 lovituri direct câştigătoare

11-3 erori neforţate

În pauza dintre seturi, Darren Cahill a venit să discute cu SImona. Australianul i-a dat mai mult sfaturi tehnice şi puţine îmbărbătări. "Încearcă să îşi goleşti mintea şi să o iei de la început. Trebuie sa schimbi ceva la primul serviciul, trebuie să ai un procentaj mai bun. Trimite mingea mai înalt şi dă-ţi mai mult timp. Totul se derulează mult prea repede. Foloseşte mai mult efect în loviturile pe forehand. Joci mult prea plat. Oferă-ţi mai mult timp înainte de a servi", i-a transmis Cahill

ORA 15.28 Halep - Pliskova 0-6 Simona nu mai face faţă nici pe propriul serviciu. Break la 15 şi set pierdut la zero în doar 20 de minute.

ORA 15.24 Halep - Pliskova 0-5 Singurul punct făcut de Simona în game-ul 5 a fost o dublă greşeală a jucătoarei din Cehia. Pentru a o bate pe Pliskova, Simona pare că are nevoie de Darren Cahill, dar nu doar să îi dea sfaturi, ci să intre pe teren alături de ea.

ORA 15.22 Halep - Pliskova 0-4 Probleme mari ventru Simona. Pliskova joacă aproape fără greşeală şi face al doilea break după un game terminat la avantaj. SImona nu găseşte soluţii.

ORA 15.17 Halep - Pliskova 0-3. Pliskova o domină pe româncă şi consolidează break-ul cu un game la zero, care a durat puţin mai mult de un minut.

ORA 15.16 Halep - Pliskova 0-2. Simona a avut 40-30, dar a pierdut următoareele 3 puncte şi Pliskova a reuşit break-ul la prima şansă

ORA 15.11 Halep - Pliskova 0-1 Game pe propriul serviciu fără emoţii, la 15, pentru Pliskova

ORA 15.08 A început meciul. Pliskova a servit prima

ORA 15.05 Cele două jucătoare au început încălzirea

ORA 15.02 Simona Halep a intrat pe teren

ORA 14.50 Svitolina se impune cu 7-5, 7-6 (10) mecido  Simonei va începe în jurul orei 15.10

ORA 14.30 Setul secund dintre Sofia Kenin şi Elina Svitolina a intrat în tiebreak. Meciul SImonei.nu va începe mai devreme de ora 15.00

ORA 13.59 Partida dintre Halep şi Pliskova era programată să înceapă imediat după terminarea celeilalte întâlniri din grupă, Elina Svitolina - Sofia Kenin, dar nu înainte de ora 14.00. Meciul dintre Svitolina şi Kenin, scor 7-5, 2-2, este încă în plină desfăşurare, iar Simona nu va intra pe teren mai devreme de ora 14.30

Semifinale, sâmbătă

Barty (1 WTA) – Halep (5 WTA) / Pliskova (2 WTA)

Svitolina (8 WTA) – Bencic (7 WTA)

Orele vor fi anunţate ulterior, dar un meci va începe de la ora 12.30, ora României, iar celălalt, nu mai devreme de ora 14.00.