Manchester City – Sevilla, dramatic în Supercupa Europei: Câștigătoarea, decisă la penalty-uri

0

Manchester City a cucerit, în premieră, Supercupa Europei! Miercuri seara, pe Stadionul ''Georgios Karaiskakis'' din Pireu, trupa pregătită de Josep Guardiola a învins-o pe Sevilla cu 5-4 la loviturile de departajare.

Erling Haaland (Manchester City)

Meciul, unul dramatic, s-a încheiat la egalitate, după 90 de minute: 1-1. En-Nesyri a deschis scorul pentru andaluzi, în minutul 25, dar Palmer a egalat în partea secundă, în minutul 63. La penalty-uri, toți au marcat, mai puțin ultimul executant al Sevillei, sârbul Nemanja Gudelj.

Așadar, după un sezon 2022-2023 în care a câștigat tot - Premier League, Cupa Angliei și Liga Campionilor - Manchester City și-a întregit capodopera fotbalistică, cucerind și Supercupa Europei. Sevilla, în schimb, rămâne o specialistă a Ligii Europa, având șapte trofee în palmares, inclusiv cel câștigat, în sezonul trecut, după finala cu AS Roma.