Impecabila Simona: Halep a jucat formidabil şi a cucerit titlul la Madrid. Românca va lua o sumă uriaşă

0

După cinci luni de coşmar, constănţeanca de 24 de ani a avut o prestaţie fantastică în finala turneului patronat de Ion Ţiriac, acolo unde nu i-a dat nicio şansă lui Cibulkova (Slovacia, 38 WTA). E primul triumf pentru Simona în 2016 şi cel de al 12-lea titlu WTA luat în carieră. De luni, Halep va urca pe locul 5 mondial.

Simona Halep a avut nevoie de doar o oră şi 21 de minute pentru a rezolva finala de la Madrid, trecând de Dominika Cibulkova (Slovacia, 38 WTA), scor 6-2, 6-4.

Meciul a fost controlat, cap-coadă, de constănţeanca de 24 de ani care a jucat, probabil, cel mai bun tenis de al ei din acest an. Primul titlu cucerit în 2016, în chiar prima finală jucată din acest an, îi va aduce Simonei 1.000 de puncte WTA şi un cec de 912.900 de euro. Cu punctele acumulate la Madrid, Simona va urca două locuri în noul clasament WTA, ajungând pe 5.

Halep are 12 titluri în CV cu cel luat astăzi. Iată istoricul turneelor câştigate de Simona:

2016: Madrid

*De la Nadia pentru Simona: Halep a primit titlul de la „Zeiţa de la Montreal“. Ce a spus cu emoţie în glas

*Weekend de vis pentru iubitorii tenisului din ţară: finală românească, la dublu, la Madrid. Când se va juca meciul

------------------------

SETUL II

6-4 Halep: GAME, SET, MECI! Simona a luat serviciul ei la 15 cu un as. A ajuns la 12 titluri WTA.

5-4 Halep: Cibulkova a luat serviciul ei la 15.

5-3 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15, punctul decisiv venind cu un as.

4-3 Halep: Cibulkova a luat serviciul ei la 30.

4-2 Halep: Game alb realizat de Simona cu un as la punctul decisiv.

3-2 Halep: Cibulkova şi-a făcut serviciul la 30.

3-1 Halep: Cibulkova a condus cu 30-0 şi 40-30 pe serviciul lui Halep, dar Simona a trimis game-ul în deuce#1, acolo unde a avut minge de game, dar a ratat-o. La deuce#2, Halep a irosit altă minge de game. La deuce#3, acelaşi scenariu. La deuce#4, altă minge de meci ratată de Simona. La deuce#5, Halep a valorificat a cincea minge de game pe care a avut-o.

2-1 Halep: Cibulkova şi-a făcut serviciul la 15.

2-0 Halep: Egalitate până la 30, apoi Simona şi-a luat serviciul cu două puncte câştigate la rând.

1-0 Halep: BREAK! Simona a condus cu 40-0 pe serviciul adversarei şi a luat game-ul la 30.

--------------------------

SETUL I

6-2 Halep: GAME, SET! Simona a apărat trei mingi de break la 0-40 şi apoi a rezolvat game-ul la deuce#1. Pentru prima dată, Halep câştigă primul set într-un meci cu Cibulkova. Setul a durat 30 de minute.

5-2 Halep: Game alb realizat de Cibulkova.

5-1 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

4-1 Halep: BREAK! Egalitate până la 30, apoi Simona a luat două puncte consecutive şi game-ul.

3-1 Halep: Simona a avut 40-15, a fost egalată, însă şi-a făcut serviciul la deuce#1.

2-1 Halep: Game alb realizat de Cibulkova.

2-0 Halep: Simona şi-a făcut serviciul la 15.

1-0 Halep: BREAK! Simona a condus cu 40-15 şi a valorificat prima minge de break.

Meciul a început. Serveşte Cibulkova.

----------------------

UPDATE 19.04 - Jucătoarele au intrat pe teren.

Simona Halep a început turneul de la Madrid de pe locul 7 şi, după parcursul ei de până acum, şi-a asigurat o urcare de un loc în clasamentul care va fi publicat luni.

Dacă o va învinge, astăzi, pe Dominika Cibulkova (Slovacia, 38 WTA), constănţeanca de 24 de ani ar îndeplini două obiective:

*O va depăşi şi pe Victoria Azarenka (Belarus) şi va urca pe locul 5 în ierarhia mondială.

*O va răzbuna pe Sorana Cârstea, cea care a fost eliminată de Cibulkova, în sferturi.

Iată istoricul meciurilor Halep – Cibulkova:

2011 (‘S-Hertogenbosch): Victorie Cibulkova 6-3, 6-0
2012 (Bruxelles): Victorie Halep 0-6, 6-4, 6-3
2013 (Indian Wells): Victorie Cibulkova 7-5, 7-6
2014 (Australian Open): Victorie Cibulkova 6-3, 6-0

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Halep - Cibulkova!