Halep în sferturi la Cincinnati. Cine este Anastasia Pavliucenkova şi care e bilanţul meciurilor ei cu Simona

0

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Cincinnati, unde o va întâlni pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova.

În vârstă de 24 de ani şi ocupantă a locului 34 WTA, Pavliucenkova este o fostă mare speranţă a tenisului din Rusia. Ea a câştigat Australian Open şi US open la juniori, dar la seniori n-a reuşit să confirme, posibil şi pentru că destul de des s-a accidentat.

Pavliucenkova a ajuns în sferturi la Cincinnati, beneficiind de abandonul Victoriei Azarenka în setul al doilea al meciului din optimi. Jucătoarea din Belarus câştigase primul set cu 6-1, dar în cel de-al doilea s-a accidentat. Bilanţul partidelor Halep - Pavliucenkova este net favorabil jucătoarei noastre, care a învins-o în toate cele patru meciuri în care s-a întâlnit cu ea.

Victoriile Simonei au fost pe hard la Dubai (2012), Moscova, Sofia şi Tokyo (2013). În toate aceste partide, Simona a cedat un singur set.

Partida Halep - Pavliucenkova se va juca la noapte, în jurul orei 3.30 şi va fi transmisă de Dolcesport.