CSM Bucureşti, prăbuşire în Franţa: Neagu şi colegele ei vor plăti scump eşecul. De cine pot da în sferturi

0
Cristina Neagu n-a reuşit să salveze CSM Bucureşti de la eşec

„Tigroaicele“ s-au dus în Hexagon, încurajate de faptul că au învins Metz acasă, la 2 februarie, scor 32-27. A fost singura înfrângere a celor de la Metz în acest sezon de Liga Campionilor! Din păcate, astăzi, rezultatul nu s-a repetat.

CSM Bucureşti a abordat deplasarea de la Metz, primind veşti bune, sâmbătă seară. Concret, Cristina Neagu şi colegele ei au aflat că sunt calificate în sferturile Ligii Campionilor, indiferent de ce se va întâmpla în partida de la Metz, după cum „Adevărul“ a explicat aici.

Scăpate de griji, româncele au abordat meciul cu un moral bun şi, până la pauză, s-au ţinut aproape de gazde: 14-13 pentru Metz. La reluare însă, franţuzoaicele s-au desprins, au mărit diferenţa la şapte goluri la un moment dat (25-18) şi s-au impus, la final, cu 28-26.

După acest rezultat, CSM Bucureşti şi-a compromis şansele la locul 1 şi, aproape sigur, nu va prinde nici locul 2. De fapt, cel mai probabil, la fel ca Râmnicu Vâlcea, vicecampioana va termina pe 4, ceea ce înseamnă că, în sferturi, va întâlni echipa de pe primul loc în Grupa Principală II, cel mai probabil, Gyor, campioana Europei!

6. Ferencvaros 9 5p

Ultima etapă: Rostov-Don – Ferencvaros şi CSM – Vipers (7 martie), Esbjerg – Metz (8 martie)

6. Savehof 9 2p

Ultima etapă: Gyor – Rm. Vâlcea şi Krim – Buducnost (7 martie), Savehof – Brest (8 martie)

Când se joacă fazele eliminatorii

*Sferturi: 3-5 aprilie (tur) şi 10-12 aprilie (retur)

*Semifinale: 9 mai

*Finala mică: 10 mai

*Finala: 10 mai

*Final Four-ul competiţiei va fi găzduit de „László Papp Sports Arena“ din Budapesta.