Traian Basescu nu se teme ca ii va veni randul
0- Va simtiti direct amenintat de decizia comunicata de premierul Adrian Nastase? - Nu, categoric nu. Decizia se refera la consiliu, nu la primarul general. - Legea spune ca, daca primarul are trei
- Va simtiti direct amenintat de decizia comunicata de premierul Adrian Nastase? - Nu, categoric nu. Decizia se refera la consiliu, nu la primarul general. - Legea spune ca, daca primarul are trei dispozitii cu caracter normativ anulate de instanta intr-un interval de trei luni, atunci mandatul sau inceteaza de drept. Sunteti in aceasta situatie? - Trebuie sa limpezim lucrurile. Cele 20 de hotarari anulate de instanta prin hotarari irevocabile si definitive apartin Consiliului General. Eu nu am asemenea decizii anulate de instanta in lunile de cand Legea 215, noua lege a administratiei, se aplica. - Veti avea retineri, de acum inainte, in a emite decizii cu caracter normativ? - Nu. Voi emite orice dispozitie de primar general necesara Capitalei. La un moment dat, orice dispozitie emiteam era automat atacata de prefect. Atunci, i-am tras putin presul, si, in loc sa emit dispozitii, aprob note. - Ce se intampla de acum inainte si in ce masura preluati unele atributii ale consiliului municipal? - Legea nu face un transfer de atributii intre primarul general si consiliu. Nu se pot delega atributiunile unora catre ceilalti. Este exact principiul care functioneaza si in cazul Guvernului cu Parlamentul. Nu e Parlament, Guvernul lucreaza bine mersi, ba chiar ii prinde bine. Acelasi lucru se va intampla si in ceea ce priveste activitatea executiva locala. Ea se va desfasura fara nici un fel de probleme in lipsa consiliului. - Veti cere consilierilor PD sa conteste hotararea de dizolvare? - Categoric, consilierii PD nu vor contesta hotararea de guvern. Nu stiu ce reactii sau instructiuni de la partide vor avea ceilalti consilieri. Stiu, insa, un singur lucru: o parte dintre consilieri au un sentiment de frustrare in legatura cu aceasta hotarare a Guvernului, din simplul motiv ca multi au atentionat, in sedintele de consiliu, majoritatea PSD ca sunt hotarari ilegale. Acum ei se vad pusi in aceeasi situatie cu majoritatea. - Bugetul Capitalei este adoptat? Ce se intampla cu el in aceste conditii? - Nu s-a adoptat, dar suntem intr-o situatie confortabila din acest punct de vedere. Legea spune ca, atunci cand nu este adoptat bugetul, se executa bugetul anului trecut. Din punctul meu de vedere, voi avea bani mai multi la Primaria Capitalei. Asta pentru ca, prin Legea bugetului de stat pe 2002, o parte din resursele financiare ale Primariei Bucurestiului au fost transferate la sectoare. In lipsa unui buget nou, voi executa bugetul anului trecut, cu surse financiare mai mari. As spune: imi convine! - Credeti ca masura dizolvarii consiliului va avea efecte si asupra prefectului Capitalei, care si-a dat avizul in toate hotararile anulate ulterior de instanta? - Acum aflu ca e foarte zglobiu si infiereaza cu manie proletara consiliul, dar la fiecare hotarare adoptata a avut intampinarea mea, in care ii semnalam ilegalitatea. Daca prefectul ar fi respectat legea, Consiliul General nu ar fi fost in situatia adoptarii unor hotarari ilegale, pentru ca ele nu intrau in vigoare daca nu erau aprobate de prefect. Practic, daca cineva are responsabilitate finala pentru existenta unui numar mare de hotarari ilegale, acesta este prefectul. Daca se merge pe o abordare corecta, atunci si prefectul ar trebui sa suporte unele consecinte, pentru ca principala sa atributie este sa vegheze la legalitate. Este exact ce n-a facut prefectul. - Raportul Corpului de control vorbeste de coruptie si in cadrul aparatului executiv al Primariei, aflat in directa dumneavoastra subordonare. De ce nu ati luat masuri impotriva acestei coruptii? - Eu am dat afara 400 de oameni din Primaria Capitalei... - Dar in raport e vorba de cei care au ramas, nu de cei dati afara. - Eu astept sa vad raportul. Nu-mi dau seama despre ce acte de coruptie este vorba. Am inteles, din declaratiile primului-ministru, ca ar fi vorba de directori care sunt in cercetare penala. Va pot spune ca, in frunte cu primarul general, cel putin alte cateva sute de functionari ai primariei au plangeri penale facute. Toti chioscarii, de exemplu, s-au simtit datori sa faca plangere penala impotriva primarului general, impotriva Directiei juridice, Inspectiei... S-au castigat, pana acum, sute de astfel de procese. Deci, discutam de sistemul mafiot de blocare a activitatii Primariei. Si mai am exemple de acest fel, legate de alte situatii. - Care este pronosticul in privinta rezultatului alegerilor si a prezentei la vot a bucurestenilor? - Nu pot sa dau un pronostic in privinta rezultatului, dar nu cred ca aceste alegeri nu vor fi de mare interes pentru populatie. Nu stiu daca Adrian Nastase are alt interes in declansarea alegerilor, decat sa ascunda putin scandalul Vantu. E subiect de prima pagina sa vorbesti de dizolvarea consiliului... Sau, poate, Adrian Nastase vrea sa faca un test electoral, sa vada cum sta PSD in Bucuresti. PSD nu are de ce sa urmareasca o consolidare a pozitiei sale in consiliu, pentru ca, oricum, in momentul de fata, are majoritatea in consiliu. Asadar, nici actuala opozitie nu are ce sa piarda.























































