Judecarea si mantuirea organizatiilor PSD

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Iasiul asteapta demisia "obositului" Simirad "Simirad reclama o anumita oboseala. Dupa 10 ani de cand e primar e de inteles aceasta oboseala", a declarat, ieri, presedintele organizatiei Iasi, Ion

Iasiul asteapta demisia "obositului" Simirad "Simirad reclama o anumita oboseala. Dupa 10 ani de cand e primar e de inteles aceasta oboseala", a declarat, ieri, presedintele organizatiei Iasi, Ion Solcanu. Acesta nu a exclus posibilitatea ca primarul Iasiului, intrat de un an si jumatate in PSD sa-si dea demisia in urmatoarea perioada. In Primaria gestionata de el s-au gasit o serie de neregului, despre care Solcanu spune ca nu-i ajung degetele de la o mana sa le enumere. Insusi Constantin Simirad are un dosar la Curtea de Conturi si urmeaza ca aceasta institutie sa-si finalizeze concluziile. Se pare ca si situatia prefectului este la fel de incerta, dar din alte considerente. "Nemultumirile sale s-au estompat in ultima vreme", a spus Solcanu dupa intalnirea cu Delegatia Permanenta, explicand ca prefectul nu a reusit sa obtina acea revigorare economica a judetului, pe care si-a dorit-o la instalare. In plus, recunoaste Solcanu, prefectul Nicolae Apostol munceste acum "pe alti bani" decat la firmele sale pe care, de altfel, le-a si cedat copiilor sai. "Tine de domnia sa daca doreste sa ramana, dar si de vointa guvernului, care poate sa schimbe prefectii cand doreste", a spus Ion Solcanu. Prefectul de Hunedoara are afaceri prin intermediari "Calificativul de baron local care mi se atribuie este o aiureala. Nu sunt nici mai bogat, nici mai sarac decat atunci cand am devenit prefect", a spus mai-marele pesedist din judetul Hunedoara, Aurelian Serafinceanu. Adus in fata presei pentru a lamuri problema implicarii sale in afaceri, prefectul a afirmat ca detine pachete de actiuni la doua firme, Gerom International si Gerom Invest, care se ocupa de constructii de echipamente industriale si de utilaje miniere. El nu este in AGA sau CA ale celor doua societati, pachetele fiind administrate, inca din 2001, de catre o firma de consultanta. Serafinceanu a admis ca ambele societati deruleaza afaceri cu regiile de stat miniere, dar ca nu e nimic ilegal, contractele fiind castigate prin licitatie electronica. Prefectul s-a plans ca, de cand detine aceasta functie, ponderea afacerilor cu statul a scazut de la 95 la 35%. "Sunt firme mari, cu peste 1000 de angajati, colosi industriali, nu orice butic", s-a impaunat prefectul. Ialomiteanul Gh. Savu se vaita ca a ajuns subiect de scandal "fara consimtamantul sau" Gheorghe Savu, presedintele organizatiei PSD Ialomita, a negat ieri toate acuzatiile aduse in legatura cu implicarea sa in unele afaceri dubioase. El spune ca nu mai are decat o firma, un Agromec la care detine 76% din actiuni, restul firmelor despre care s-a scris ca i-ar apartine fiind in conservare din 1999. "Scandalul e creat numai de o parte de mass media, fara consimtamantul meu(?!)", a spus Savu despre cele relatate in presa locala si cea centrala la adresa sa. Presedintele organizatiei Ialomita a afirmat ca nici in scandalul "cornul si laptele" nu are vreo implicare. Ziarele au relatat cum fundatia sa a fost sponsorizata de firma din Braila care a castigat licitatia pentru actiunea respectiva. "N-am fost implicat decat dupa ce s-a pornit licitatia electronica, atunci cand mi s-a adus contractul sa-l semnez", a explicat controversatul lider local, care mai spune ca sintagma de baron local "nu mi se potriveste". El a refuzat sa dezvaluie daca presedintele Adrian Nastase i-a facut vreun repros la adresa activitatii sale din teritoriu sau referitor la imaginea negativa pe care o are. Gheorghe Savu si-a manifestat disponibilitatea sa renunte la a-si mai gestiona firma "daca partidul o cere".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite