Adrian Nastase ii apara pe consilierii care conduceau si regiile primariilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

In urma cu numai jumatate de an, primul-ministru Adrian Nastase a sarit in apararea consilierilor locali, sustinand ca acestia au dreptul ca, pana la viitoarele alegeri, sa fie si manageri sau membri

In urma cu numai jumatate de an, primul-ministru Adrian Nastase a sarit in apararea consilierilor locali, sustinand ca acestia au dreptul ca, pana la viitoarele alegeri, sa fie si manageri sau membri ai consiliilor de administratie la regiile sau societatile aflate in subordinea consiliilor locale. "Ne aflam in fata unui text de lege fara echivoc si fara putinta de a fi aplicat in mod diferit. Nu inteleg ce se mai poate interpreta in acest text", spunea Nastase, la 1 iunie 2001. Cinci zile mai tarziu, presedintele PSD era contrazis de subalternul sau Dan Ioan Popescu, presedinte al organizatiei din Bucuresti, care a cerut consilierilor municipali sa se retraga din functiile detinute in regiile administrate de Primarie. "Lipsa de respect fata de lege este una din cele mai grave abateri pe care le poate comite un om politic sau un partid si PDSR nu poate sa se faca vinovat de o astfel de abatere", sustinea Popescu. La 9 iunie, pana si Octav Cozmanca isi permitea sa emita o opinie diferita de cea a lui Nastase, anuntand ca PDSR ar putea cere consilierilor locali pe care ii are in tara sa renunte la "unele consilii de administratie, sa nu mai fie in atatea". Ministrul Administratiei Publice a afirmat ca legea permite totusi consilierilor sa fie in AGA si CA pana in 2004, dar trebuie luata o decizie politica. Nu este clar, pana in ziua de azi, in ce masura au urmat consilierii PSD instructiunile lui Popescu si Cozmanca si in ce masura au renuntat acestia la afacerile cu autoritatile locale. Printre consilierii PSD care ocupau si diferite functii publice, se afla si Sanda Mischie, sotia lui Nicolae Mischie, care, in septembrie 2001, era si director al Directiei de sanatate publica din Gorj. Cam tot la mijlocul anului trecut, raportul baronesei Emma Nicholson cerea depolitizarea serviciilor civile si abolirea "practicii obisnuite a dublului serviciu", adica exact incompatibilitatile prevazute in Legea administratiei publice.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite