Tecău şi Roger, eliminaţi după un thriller în care au irosit 5 mingi de meci. Raluca Olaru, în sferturi la dublu mixt

0
tecau

Marţi, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au fost eliminaţi dramatic în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon,

Tecău şi Rojer, favoriţi 5 la câştigarea trofeului, au fost învinşi de Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia /favoriţi 2), scor 6-4, 3-6, 6-7 (8), 6-4, 11-9. În setul decisiv al partidei care a durat 4 ore şi 35 de minute. , Tecău şi Rojer au avut 5 mingi de meci, toate pe serviciul adversarilor, dar nu au reuşit să fructifice niciuna.

Pentru participarea la turneul din Londra cei doi vor încasa unpremiu total de 67.000 de lire steriline.

Tot astăzi, Raluca Olaru şi Franko Skugor (Croaţia), cap de serie numărul 12, s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu mixt, după ce au învins perechea Nikola Mektic/Alicja Rosolska (Croaţia/Polonia), cap de serie 6, scor 6-2, 6-2, după 66 de minute de joc.

În sferturi, Olaru şi Skugor vor întâlni perechea învingătoare din meciul dintre John Peers/Shuai Zhang (Australia/China) şi Robert Lindstedt/Jelena Ostapenko (Suedia/Letonia), întânire care se va juca miercuri