Jaqueline Cristian, pe val în Rusia: Ce sume sunt în joc, la Sankt Petersburg

0
Jaqueline Cristian

Dintre cele trei românce aflate pe tabloul principal, în competiţia de categoria WTA 500, prima a debutat în forţă, cu o victorie în minimum de seturi.

Jaqueline Cristian (23 de ani, 58 WTA) ar fi trebuit să întâlnească o adversară de Top 20, în runda inaugurală, vorbim despre Anastasia Pavlyuchenkova (14 WTA), însă cum rusoaica de 30 de ani s-a retras, în faţa româncei a ajuns Bernarda Pera (SUA, 27 de ani, 100 WTA).

Profitând de faptul că a dat de o jucătoare mai slab clasată, Jaqueline şi-a asigurat calificarea în turul II: 7-6, 6-4 după un meci de o oră şi 54 de minute. De remarcat că, în primul set, la 6-5 pentru Pera, Jaqueline a salvat două mingi de set pe serviciul adversarei! În actul secund, românca s-a dus la 5-1, a irosit o minge de meci la 5-2 pe serviciul propriu, dar a reuşit să închidă partida la 6-4.

În turul II, Jaqueline Cristian o va întâlni pe Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 27 de ani, 71 WTA).

Pentru calificarea în turul II, românca va primi 8.200 de dolari din partea organizatorilor. Iată cum sunt premiate apoi următoarele faze ale turneului:

*Sferturi: 15.500 de dolari

*Semifinale: 32.400

*Finala: 51.000

*Campioana: 68.750

La Sankt Petersburg vor juca, astăzi, şi alte două românce, după cum se poate vedea mai jos:

*Cîrstea (31 WTA) - Vondrousova (38 WTA)