CE U21 România - Olanda, scor 1-1: Tricolorii mici, debut reuşit la turneul final VIDEO

0
romania olanda

Reprezentativa de tineret a României a remizat, miercuri seară, cu selecţionata similară a Olandei, în prima etapă a grupei A a Campionatului European Under 21.

Chiar dacă la Europeanul de tineret din 2019 România a ajuns până în semifinale, ţara noastră era văzută acum doar  a treia favorită la câştigarea grupei A, după Germania şi Olanda, dar înaintea  Ungariei.

Iar calculele hârtiei au fost confirmate de primele 45 de minute ale partidei jucate miercuri seara la Budapesta.  Statistica primei reprize le-e fost net favorabilă batavilor,  72%-28% posesie, 6-0 cornere, 8-5 şuturi spre poartă, dar la pauză s-a intrat la egalitate, 1-1. Olandezii au deschis scorul prin Schuurs (16),  lovitură de cap din mijlocul careului mare, după un corner, dar România a egalat peste doar 4 minute. În urma unei lovituri libere de la 25 de metri. Ciobanu a prins un şut fenomenal, vinclu curat, execuţie care l-ar face invidios şi pe Messi. În ciuda dominării teritoriale, Olanda nu a avut foarte multe ocazii, Wit (8 şi 31) ratând cele două şanse de gol ale echipei sale.

România a echilibrat jocul în partea a doua. Olandezii au fost mai activi doar în primele 20 de minute de la reluare, însă Vlad a intervenit excelent în minutul 64. Peste alte două minute, Paşcanu a ratat cea mai mare ocazie a meciului. Tricolorul a scăpat din marcaj, a trimis cu capul din plonjon de la doar 6 metri, dar Scherpen a reuşit cumva să respingă peste poartă. Băieţii antrenaţi de Adrian Mutu au continuat să sufere până în minutul 80, după care au pus stăpânire pe joc şi au avut şanse să ia toate cele trei puncte, dar Ciobanu (84 şi 90+2) şi Itu (90) nu l-au mai putut învinge pe portarul advers.

VEZI REZUMATUL MECIULUI

ROMÂNIA: 1. A. Vlad – 16. Haruţ, 13. Ciobotariu, 4. Paşcanu, 2. Boboc – 22. Olaru, 8. M. Marin, 11. A. Ciobanu – 10. Moruţan, 9. G. Ganea, 20. Măţan

REZERVE: Aioani, Eşanu, Chindriş, Drăguşin, Vlădoiu, Opruţ, Oaidă, Dulca, Itu, Cîmpanu, Oct. Popescu, Ad. Petre

OLANDA: Scherpen – Zeefuik, Schuurs, Teze, Bakker – Reis, De Wit, Koopmeiners – Lang, Boadu, P. Kluivert

REZERVE: Bijlow, Paes, Botman, Kadioglu, Doekhi, Gakpo, Malacia, Ekkelenkamp, Geertruida, Brobbey, Harrou, Dilros

Cartonaşe galbene: Marin ‘45+1, Ganea ’68 / Zeefuik ’68, Koopmeiners ‘77

În celălalt meci al grupei, la Szekesfehervar, Germania a învins Ungaria, scor 3-0 (goluri Nmecha ’61, Baku ’66, ’73).

Citeşte şi:  Mutu, nemulţumit după meciul cu batavii! Ce şi-ar fi dorit selecţionerul

Clasamentul grupei

1. Germania    1 1 0 0 3 puncte

2-3. România  1 0 1 0 1 punct

2-3. Olanda     1 0 1 0 1 punct

4. Ungaria       1 0 0 1 0 puncte

*primele două echipe se califică în sferturile de finală

Ediţia de anul aceasta a turneului final a Campionatului Europeani de tineret se desfăşoară după un format atitpic.. Faza grupelor are loc în intervalul 24 martie - 31 martie, fazele eliminatorii urmând să se joace în perioada 31 mai - 6 iunie.

Programul tricolorilor mici

*27 martie (ora 19.00): Ungaria - România

*30 martie (ora 19.00): România - Germania

TVR 1 şi Radio România Actualităţi transmit toate meciurile naţionalei de tineret.

Meciurile României sunt găzduite de „Bozsik Aréna“ din Budapesta. Partidele se vor juca fără spectatori în tribune.