Vâlcea încheie grupele Ligii Campionilor cu înfrângere, dar cu bilete de „sferturi“. Gyor, neînvinsă înaintea duelului cu CSM

0

SCM Râmnicu Vâlcea şi-a încheiat evoluţia în Grupa a 2-a a Ligii Campionilor cu o înfrângere pe terenul câştigătoarei ultimelor trei ediţii, Gyor. Chiar dacă maghiarele s-au impus cu 35-29, campioana României îşi continuă parcursul european, în sferturi, urmând a-şi afla adversara duminică, la capătul partidei dintre Esberg şi Metz, programată să înceapă la ora 17.50 (care va definitiva clasamentul în Grupa 1).

De partea cealaltă, Gyor a încheiat Grupa a 2-a a Ligii Campionilor neînvinsă (9 victorii şi un egal), reuşind per total (tur-retur) să înscrie 15 goluri mai mult în faţa campioanei României. Gyor va juca mai departe, în sferturi, împotriva vicecampioanei României, CSM Bucureşti.

Prima repriză a meciului Gyor - SCM Râmnicu Vâlcea a semănat ca desfăşurare cu cea din meciul tur, din Oltenia, chiar dacă, scăpate de miza directă a calificării - rezultatul neputîând influenţa ordinea finală în grupă, echipele au înscris de două ori mai mult în primele 30 de minute decât o făcuseră pe 8 februarie. Elevele lui Florentin Pera au marcat primele, distanţându-se la acelaşi scor de 2-0 avut şi pe teren propriu, însă din nou Gyor a recuperat rapid, iar de la 5-5 deţinătoarea trofeului a preluat apăsat conducerea pe tabelă, intrând la pauză cu avantaj de cinci goluri (20-15), cu Eduarda Amorim înscriind de cinci ori, iar Oftedal şi Bodi - de câte patru ori.

Iulia Dumanska a intrat mai bine în poarta echipei din Vâlcea în repriza secundă decât o făcuse Marta Batinovici în prima, cu şase parade (faţă de trei ale portăriţei din Muntenegru), astfel încât Gyor nu a mai mărit avansul până la final decât cu un gol (35-29).

Rezultatele obţinute de SCM Râmnicu Vâlcea în Grupa a 2-a a Ligii Campionilor (3 victorii, 1 egal, 6 înfrângeri):

12 octombrie 2019: Brest - Vâlcea 37-24

19 octombrie 2019: Buducnost - Vâlcea 23-19

1 noiembrie 2019: Vâlcea - Buducnost 20-21

16 noiembrie 2019: Vâlcea - Brest 23-26

25 ianuarie 2020: Vâlcea - Krim Ljubljana 31-16

2 februarie 2020: Savehof - Vâlcea 17-23

8 februarie 2020: Vâlcea - Gyor 20-29

22 februarie 2020: Krim Ljubljana - Vâlcea 28-28