„Bomba“ de la miezul nopţii: Federer, învins fără drept de apel în primul lui meci de la ATP Finals 2019!

0
Roger Federer

Elveţianul de 38 de ani a cedat în faţa unui adversar care, în trei participări, n-a trecut niciodată de faza grupelor.

Pe cât de categorică a fost victoria lui Novak Djokovici (2 ATP) în partida care a deschis Turneul Campionilor, ediţia 2019, pe atât de neaşteptat a fost eşecul suferit, duminică seară, de Roger Federer (3 ATP).

În al doilea meci din Grupa Bjorn Borg, „FedEx“, de şase ori învingător în ATP Finals ((2003, 2004, 2006, 2007, 2010, 2011), a cedat în duelul cu austriacul Dominic Thiem (5 ATP), scor 5-7, 5-7. Meciul a durat o oră şi 42 de minute.

În primul set, Thiem a pornit cu 2-0 şi chiar dacă, la un moment dat, Federer a revenit pentru a conduce cu 4-3, în al 11-lea game, austriacul a făcut break (6-5), după care, pe serviciul propriu, a profitat de prima minge de set.

În actul secund, primele zece game-uri au fost pe serviciu şi a existat o singură minge de break, la 2-1 pentru Federer, pe care Thiem a salvat-o cu succes. Apoi, la 5-5, austriacul a reuşit un break alb, după care, în game-ul imediat următor, unul sufocant, a valorificat a doua minge de meci.

CITEŞTE ŞI:

Djokovici, iute şi furios: Sârbul şi-a spulberat adversarul în primul meci din Turneul Campionilor

Luni, 11 noiembrie
Medvedev - Tsitsipas (nu înainte de ora 16.00, Digi Sport)
Nadal - Zverev (nu înainte de ora 22.00, Digi Sport)

Horia Tecău, la a şasea participare

România va avea un reprezentant şi anul acesta la Turneul Campionilor, Horia Tecău, care alături de partenerul său, Jean Julien Rojer, va fi angrenat în competiţia de dublu. Pentru Tecău, aceasta va fi a şasea participare la Turneul Campionilor, el bifând trei alături de Rojer şi două cu suedezul Robert Lindstedt. Singura dată când românul a trecut de grupe a fost atunci când a şi câştigat trofeul, împreună cu Rojer, în 2016, după o finală cu Florin Mergea şi Rohan Bopanna. Ultima dată ei au participat în 2017 la Turneul Campionilor, dar nu au câştigat niciun meci în faza grupelor. Anul trecut, Tecău şi Rojer au terminat sezonul pe poziţia a 11-a şi au ajuns la Londra doar din postura de a doua rezervă. Horia şi Jean-Julien vor evolua în grupa Max Mirnîi, ei având programat primul meci luni, de la ora 14.00, împotriva perechii Krawietz / Mies.