Anglia joacă semifinala Euro 2020 cu un portar imbatabil: Pickford, bilanţ fabulos

0
Jordan Pickford (27 de ani) evoluează la Everton

Naţionala Albionului întâlneşte Danemarca, de la ora 22.00 (Pro TV), în partida care va stabili finala Campionatului European.

Anglia abordează partida din această seară cu un portar imbatabil!

Jordan Pickford are 696 de minute fără gol primit. Şi e la 25 de minute de recordul lui Gordon Banks, care a inclus şi primele patru meciuri de la Mondialul din 1966, când Anglia a cucerit trofeul.

Şi încă un amănunt care vorbeşte despre forţa naţionalei lui Gareth Southgate: Anglia şi-a ţinut poarta închisă, în ultimele zece partide de Euro de pe „Wembley“, fie că vorbim despre meciuri din cadrul turneului final, fie că vorbim despre cele din calificări. De fapt, ultimul gol luat de Anglia pe acest stadion la un meci contând pentru Euro a fost un autogol al lui Henderson, într-o victorie cu Slovenia (3-1), în noiembrie 2014, în preliminariile Euro 2016. De atunci, Anglia a adunat 932 de minute fără gol primit, perioadă în care a marcat de 31 de ori.