Ana Bogdan, şansă ratată la French Open: A avut-o pe Azarenka în corzi, dar a pierdut un meci sufocant

0
Ana Bogdan, o luptătoare

România ar fi putut să aibă o a doua jucătoare în turul II de la French Open, după Sorana Cîrstea. Din păcate, Ana Bogdan, deşi s-a luptat admirabil, a pierdut duelul cu Victoria Azarenka (15 WTA).

Ana Bogdan a părăsit French Open 2022 cu capul sus! Pentru că, într-un meci de 3 ore, care s-a şi întrerupt în setul doi din cauza ploii, a trimis-o în corzi pe adversara ei mult mai galonată!

În confruntarea cu Victoria Azarenka, sportivă din Belarus cu două titluri de Grand Slam în palmares, românca a reuşit o revenire fabuloasă, în primul set. Demonstraţia de forţă a Anei a doborât-o mental pe Azarenka, cel puţin pentru câteva minute, după cum Adevărul a arătat aici.

Şi setul doi a fost pe muchie de cuţit! Cu Ana luptându-se de la egal la egal cu fosta ocupantă a locului 1 mondial. De această dată însă, Azarenka s-a impus în tiebreak (7-1), trimiţând partida în decisiv. Aici, Victoria a dominat, a condus cu 3-1 şi 5-2, după care şi-a adjudecat calificarea în turul II, scor 6-7, 7-6, 6-2.

În următoarea fază, Azarenka o va întâlni pe nemţoaica Andrea Petkovic (34 de ani, 65 WTA).

Pentru Ana Bogdan, cel mai bun rezultat la French Open rămâne atingerea turului III, în 2021.