5 goluri în Viitorul - Sepsi şi 3 greşeli mari de arbitraj. O echipă a rămas în 8 jucători de câmp din minutul 36

0

Ultimul meci al etapei a 17-a din Liga 1, dintre Viitorul Constanţa şi Sepsi Sf. Gheorghe, disputat luni seara, a fost unul plin de evenimente.

FC Viitorul a învins Sepsi, scor 4-1 în Liga I, într-o partidă în care oaspeţii au evoluat cu doi jucători mai puţin încă din minutul 36

Pentru FC Viitorul au marcat Ghiţă '4, Munteanu '52, Rivaldinho '79 şi Matei '86 (penalti), în timp ce pentru Sepsi a înscris Safranko '27.

Prezent în studioul Digisport, Ion Crăciunescu a decretat că rezultatul final a fost influenţat de arbitraj. Fostul arbitru internaţional consideră că Sebastian Colţescu a greşit la trei faze. Prima dată, în minutul 27, la golul egalizator al celor de la Sepsi, ar fi trebuit acordat faul în atac, a doua eroare a reprezentat-o cartonaşul galben acordat în minutul 36 lui Bouhenna şi implicit eliminarea acestuia, pentru ca penalty-ul de la ultimul gol al gazdelor să îl considere eronat.

La finalul meciului, antrenorul echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, Leo Grozavu, a criticat vehement prestaţia aribitrului. "Îmi e ruşine de mine că trebuie să vorbesc de domnul Colţescu. Cred că şi azi a avut o prestaţie jalnică. Nu doar din cauza lui am pierdut, dar e dificil să joci împotriva unui asemenea arbitru. Am fost avizaţi, le-am transmis jucătorilor. Nu mai vorbesc la penaltiul dat pentru adversari, la 3-1. Nu mai dai niciun minut de prelungire, din fair-play, când o echipă are doi oameni mai puţini pe teren. CCA ştia bine că jucăm etapa viitoare cu Craiova şi ne-au trimis arbitru din Craiova", a declarat Grozavu la Digisport.

FC Viitorul: Căbuz - Mladen, Artean, Ghiţă, de Nooijer (Filip '68)  - Iacob (Matei '46), Achim, Ciobanu - Houri - Zoua (Munteanu '18), Rivaldinho. Manager tehnic: Gheorghe Hagi.

Sepsi OSK: Niczuly - Stefan, Diakhite, Bouhenna, Kilyen - Vasvari, Tincu, Velev, Gal (Deaconu '63) - Safranko (Konongo '83), Carnat (Adebanjo '40). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Mladen '75 / Safranko '6, Gal '10, Tincu '23, '33, Velev '29, Bouhenna '33, '36, Ştefan '89

Cartonaşe roşii: Tincu '33, Bouhenna '36

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colţescu.