Rapid, cu o clasă peste Astra!

0

Astra a cedat miercuri seară în faţa Rapidului cu scorul de 0-1, înfrângerea din „9 Mai" fiind a doua cu Mircea Rednic pe banca tehnică, după cea din etapa trecută, cu FC Vaslui.

Dorinţa declarată a oficialilor Astrei de a învinge Rapidul n-a avut ecou şi în teren. Aseară, pe propriul stadion din „9 Mai", formaţia antrenată de Mircea Rednic a oferit o replică palidă giuleştenilor. Primul şut cu adevărat periculos la poarta lui Dani Coman a venit abia prin minutul 77, trimis de Bărboianu, de la mare distanţă, în timp ce constantă a fost doar neputinţa ploieştenilor în încercarea de a pune în dificultate apărarea Rapidului. Pe lângă golul frumos marcat de Grigore în minutul 50 (şut impecabil de la peste 25 de metri), elevii lui Răzvan Lucescu au oferit o lecţie de joc în deplasare, reuşind să blocheze adversarul odată cu deschiderea scorului, dar să-şi păstreze în acelaşi timp specificul ofensiv.

A fost a doua înfrângere la rând a Astrei, după cea cu FC Vaslui (1-2), iar duminică, Astra joacă în deplasare, cu Petrolul, pe stadionul „Ilie Oană".

Astra Ploieşti - Rapid Bucureşti 0-1 (0-0)

Stadion: Astra. Spectatori: cca 2.000

Marcator: N. Grigore (50)

Astra: Lung - Bărboianu, Găman, Oprsal, Morais (73 Laionel) - Seto, Băjenaru (66 Ţigănaşu) - De Amorim, Spadacio, Stan (46 Budescu) - Fatai. Antrenor: Mircea Rednic.

Rapid: Coman - Duarte, Antonio, Oros, Bozovic - N. Grigore, Pavlovic, Şt. Grigorie - Deac (76 Roman), Herea (89 Burcă), Surdu (57 Pancu). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: Morais (50), Budescu (70), Oprsal (90+3) / Grigore (31), Oros (52), Pavlovic (58), Grigorie (90). Cartonaşe roşii: -

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) - Octavian Şovre (Oradea), Florin Păunescu (Rm. Vâlcea). Observatori: Claudiu Popa, Victor Berbecaru. Supervizor: Octavian Goga (Braşov)

Jucătorul meciului: Nicolae GRIGORE (sursa: Telegrama)

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!