O singură nominalizare pentru Iaşi la Premiile UNITER, eveniment adus în premieră în Capitala Moldovei în acest an

O singură nominalizare pentru Iaşi la Premiile UNITER, eveniment adus în premieră în Capitala Moldovei în acest an

Oltiţa Cîntec, directorul Teatrului de Păpuşi "Luceafărul" FOTO Adevărul

Senatul Uniunii Teatrale din România (UNITER) a publicat lista personalităţilor din lumea teatrului care vor ţine capul de afiş al galei programate pentru date de 13 mai 2013 la Teatrul "Vasile Alecsandri" din Iaşi.

În cadrul Galei Uniter programată la Iaşi pe 13 mai, mediul teatral local a primit o singură nominalizare. Oltiţa Cîntec, directorul Teatrului "Luceafărul", concurează alături de Cristina Rusiecki şi Octavian Saiu la secţiunea "Critică teatrală".

Alţi doi ieşeni vor fi răsplătiţi, totuşi, cu premii de excelenţă pentru întreaga activitate. Este vorba despre scenografa Axenti Marfa şi despre criticul de istorie teatrală Constantin Paiu.

Nominalizările au fost făcute în baza propunerilor primite din partea teatrelor şi ale membrilor Senatului UNITER.

Iată lista completă a nominalizărilor:

Debut
Vlad Bîrzanu pentru rolul Flaut, cârpaci de foale din spectacolul Visul unei nopţi de vară la Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea;
Rareş Florin Stoica pentru rolul Claudio din spectacolul Băiatul din ultima bancă la Teatrul Naţional Bucureşti;
Silvia Török pentru rolul Iris din spectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara.


Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Cei din urmă vor fi cei din urmă, scenariul şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune;
D’ale carnavalului, adaptarea radiofonică şi regia artistică Alexandru Darie, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune;
Suzana, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune.


Cea mai bună scenografie
Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu;
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Viaţa e vis la Teatrul Naţional Timişoara;
Helmut Stürmer pentru scenografia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti.


Cel mai bun actor în rol secundar
Bányai Kelemen Barna pentru rolul Florin din spectacolul Beznă de mină la Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”;
András Hatházi pentru rolul Judecătorul Brack din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj;
Marius Manole pentru rolul Povestitorul din spectacolul Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti.


Cea mai bună actriţă în rol secundar
Enikő Györgyjakab pentru rolul Doamna Elvsted din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj;
Ofelia Popii pentru rolul Sofia Egorovna din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu;
Olga Török pentru rolul Sylvia din spectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara.


Cel mai bun actor în rol principal
George Costin pentru rolul Maiorul din spectacolul Familia Tót la Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti;
Lari Giorgescu pentru rolurile din spectacolul D’ale noastre la Teatrul Naţional Bucureşti;
Nicu Mihoc pentru rolul titular din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu.


Cea mai bună actriţă în rol principal
Emilia Dobrin pentru rolul Capra din spectacolul Capra cu trei iezi la Teatrul ACT Bucureşti;
Imola Kézdi pentru rolul titular din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj;
Tania Popa pentru rolul Fata din spectacolul Fata din curcubeu la Teatrul Naţional Bucureşti.


Cea mai bună regie
Radu Afrim pentru regia spectacolului Năpasta la Teatrul Naţional Bucureşti;
Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti;
Silviu Purcărete pentru regia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu.


Cel mai bun spectacol
Călătoriile lui Gulliver, exerciţii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu;
D’ale noastre de Gigi Căciuleanu la Teatrul Naţional Bucureşti;
Platonov de A.P. Cehov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu.


Premiul pentru critică teatrală
Oltiţa Cîntec;
Cristina Rusiecki;
Octavian Saiu.
 

 

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările