Stiri despre fals jurnal de ieri si de azi

    25 rezultate: Sortare: Cronologic ↓ Dupa popularitate
  • Un artist atât de bogat înzestrat
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Un artist atât de bogat înzestrat

    Abia ajuns la vârsta când se cuvnea să se bucure de locul meritat  în galeria nobilă a oamenilor cari mai sunt, regizorul de teatru, de film şi de televiziune şi scriitorul de teatru satiric şi gazetarul Nae Cosmescu a intrat în amintire într-o clipă, spre dureroasa surprindere a lumii artelor cărora li s-a consacrat cu atâta devotament şi cu masa de lucru plină de proiecte susţinute de o invidiabilă tinereţe spirituală.

  • Scrisoarea unui prieten
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Scrisoarea unui prieten

    Sunt prieteni pe care nu poţi, întotdeauna, să-i vezi îndeaproape cât ai dori, pe care îi simţi ca prieteni însă tot timpul şi când te gândeşti la ei numai şi prezenţa lor se face vie şi vitală şi caldă şi încurajatoare, şi binefăcătoare şi dătătoare de linişte, şi de încredere, şi de speranţă.

  • Din nou despre jupuirea bronzului de pe statui
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Din nou despre jupuirea bronzului de pe statui

    În urmă cu 15 ani începeam cel de-al doilea roman al „Trilogiei Ciocoilor, Ultimul Bal la Şarpele roşu“, cu această îngrijorătoare constatare: Descreierarea pusese stăpânire pe Bucureşti.

  • Ieri...
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Ieri...

    Ieri, am apucat, copil, bucuria curgerii streaşinilor şi topirea zăpezii ca în vis; peste noapte, ne trezeam dimineaţa chiar la sfârşitul lui ianuarie, cu pământul smălţuit abia cu peticele albe ale amintirii iernii geroase.

  • A intrat în legendă o „amintire ca un parfum“
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    A intrat în legendă o „amintire ca un parfum“

    Rar, cineva, în scrisul nostru cel bun, a intrat în legendă învăluit cu atâta har în parfumul literelor de sărbătoare. Astfel s-a despărţit de noi, în zilele din urmă ale acestei ierni nemiloase, ziarista şi prozatoarea şi libretista şi memorialista Silvia Kerim.

  • Am auzit că ţi-ai luat maşină de scris şi discuri! (II)
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Am auzit că ţi-ai luat maşină de scris şi discuri! (II)

    Am mai plătit tribut boemei de-a lungul anilor de redacţie la ,,Luceafărul’’, când am rămas statornic lângă Patron atâtea seri şi nopţi fără număr, vara şi iarna şi primăvara şi toamna la Siretul, pe Ştefan cel Mare, la Casa Ziariştilor pe Calea Victoriei, la Slătioara,

  • Am auzit că ţi-ai luat maşină de scris şi discuri! (I)
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Am auzit că ţi-ai luat maşină de scris şi discuri! (I)

    Nu mai ştiu cine m-a dus la Eugen Barbu. Cred că Eugen Teodoru. La Luceafărul, sigur Corneliu Leu. El era atunci secretar general de redacţie, prieten bun cu Mihu Dragomir, cu mai tot tineretul scriitoricesc care roia în jurul poetului, cu Dodu Bălan, adjunct în echipa lui Barbu, cu Oprea, şi el tot adjunct, circula cu siguranţă în mediile literare ale vremii, cunoscut la restaurantul doamnei Candrea, de la Casa Scriitorilor,

  • O farsă tragi-comică la Naţional
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    O farsă tragi-comică la Naţional

    Invitat, în urmă cu doi ani, de actorul Ion Caramitru să trecem în revistă împreună, lucrările apropiate de final, eu în ipostaza de fost iniţiator al proiectului de întinerire arhitecturală a Naţionalului, mai exact doar de întoarcerea la faţada Horia Maicu şi de modernizare a sălilor I.L.Caragiale, Liviu Rebreanu şi Camil Petrescu,

  • Fals jurnal de ieri şi de azi. O scrisoare de la Constantin Noica
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi. O scrisoare de la Constantin Noica

    19.XII. 1986 Păltiniş. Stimate şi iubite Domnule Săraru, Abia de curând am avut răgazul să citesc cum trebuie romanul Dvoastră. Nu-mi veţi lua în nume de rău întîrzierea; mă aflu în acel ceas al vieţii cînd nu mai pot ieşi din matcă, mai ales pentru unui roman, de citit întreg.

  • Fals Jurnal de ieri şi de azi. Amintiri de peste acum 60 de ani
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals Jurnal de ieri şi de azi. Amintiri de peste acum 60 de ani

    Prin 1952 cred, am luat primul meu interviu unui scriitor profesionist, Cezar Petrescu. Stătea într-un bloc, mi se pare la „Patria” sau lângă „Patria”, la etajul trei sau patru! Acolo l-am văzut pe Cezar Petrescu agitat, fuma ţigări „România” din nişte cutii aurite, aşa era şi foiţa ţigărilor, aveau cotor de aur. Fuma ţigară după ţigară!

  • Cronică de întâmpinare sentimentală
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Cronică de întâmpinare sentimentală

    Artistul – UNIC – Marin Moraru, rămas fără confratele său de geniu scenic – Gheorghe Dinică – vine spre noi din singurătatea lui de alergător unic de cursă artistică fără egal azi – cu o antologie a rememorărăilor şi meditaţiilor sale de actor de teatru, mai ales, şi de film – surprinse cu o nobilă fidelitate de dialoganta sa amicală, Maria Capelos.

  • PAMFLET Fulguielile unei ierne geroase
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    PAMFLET Fulguielile unei ierne geroase

    P.S. la „Un triptic mereu amânat”. Rară performanţa transformării unei Aniversări glorioase într-o înmormântare cu dricul Primăriei.

  • Fals jurnal de ieri şi de azi - Oameni cari mai sunt: Inginerul Nicu Sofianu
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi - Oameni cari mai sunt: Inginerul Nicu Sofianu

    La Râmnicu Vâlcea, vatră a cărţii româneşti, ca de altfel Vâlcea întreagă din Oltenia de sub munte, a fost inaugurat, cu numai câteva zile în urmă,un autentic, de anvergură europeană, Complex spitalicesc, staţie pilot de cercetare, deopotrivă, cu antene în universităţile de profil, consacrat tămăduirii, recuperării fizice şi întreţinerii condiţiei de viaţă activă, folositoare,

  • Fals jurnal de ieri şi de azi: Cum am ieşit în lume
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi: Cum am ieşit în lume

    Am ajuns la Slătioara, chiar azi o săptămână, mânat de aceleaşi sentimente care l-au inspirat pe Caragiale să se autoexileze la Berlin, în Germania, deşi nici eu, fireşte, nu sunt Caragiale, nici Slătioara nu e Berlinul şi nici Oltenia de sub munte nu e Germania, deşi,repet, odată, de mult, şi Oltenia şi Slătioara s-au aflat sub ocupaţie germană;

  • Fals jurnal de ieri şi de azi: „Nişte ţărani“ vor împlini, peste două-trei luni, 40 de ani de la apariţia lor între copertele purtând acest titlu
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi: „Nişte ţărani“ vor împlini, peste două-trei luni, 40 de ani de la apariţia lor între copertele purtând acest titlu

    În hârtiile mele mai vechi, răscolite cu prilejul acestor însemnări, am găsit chiar eu cu surprindere multe începuturi de povestiri având drept erou pe Năiţă Lucean, încât mi-am dat seama că el a fost pentru mine o obsesie. Chiar şi povestea publicată de mine în vechea  „Românie literară“, intitulată „Ruptura“, îl avea pe Năiţă Lucean drept erou.

  • Fals jurnal de ieri şi de azi. Un strălucit blazon cultural: Ceramica de Hurezi
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi. Un strălucit blazon cultural: Ceramica de Hurezi

    Târgul Hurezilor, ocrotit de înaltele culmi ale Căpăţânii, din Oltenia de sub munte, e azi singurul din România care se mândreşte cu două branduri mondiale, recunoscute UNESCO, celebra Mănăstire brâncovenească de la Hurezi şi acum, pentru prima dată investită cu un blazon nobiliar, Ceramica de Hurezi, cu nu mai puţin vestitul ei Cocoş simbol, totodată creştin dar şi al vitalităţii şi bărbaţiei şi voiniciei şi vredniciei olteneşti.

  • Fals jurnal de ieri şi de azi: A murit şi Speranţa
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi: A murit şi Speranţa

    În dimineaţa Crăciunului, până-n prânz, nu ieşise nici popa Milea din biserică, vine la doctoriţă fata Speranţei, Marinela, învăţătoare în sat şi cu lacrimi în ochi o roagă să lase tot şi musafiri şi masa pusă dichisit sărbătoreşte şi sarmalele clocotind pe plita încinsă, să-şi ia o haină şi ce mai trebuie şi s-o rupă cu ea, la fugă, în priporul Chivuleştilor fiindcă moare Speranţa!

  • Fals jurnal de ieri şi de azi: Să nu laşi ziua de mâine la mâna altuia
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi: Să nu laşi ziua de mâine la mâna altuia

    În copilăria mea, petrecută la începutul anilor ’30 ai veacului trecut, nu era cine ştie ce de mirare să-l vezi pe Gheorghe Răţoi care avea să se apropie bine de sută şi să intre în mileniul despre care s-a spus că ori va fi al credinţei, ori nu va fi deloc, venind de la târg, de la Hurezi, care se ţinea şi atunci sâmbăta, cocoşat sub văcălia unui coşciug nou-nouţ ce se cumpănea pe creştetul capului său ţinut

  • Fals jurnal de ieri şi de azi: În contratimp sau Oameni care mai sunt
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi: În contratimp sau Oameni care mai sunt

    Inspirat şi încurajat de celebrele tablete ale lui Iorga, azi în ediţie definitivă un model, fireşte greu fie şi numai de urmat, mi-am propus, păstrând  totuşi proporţiile, să surprind în colţul consacrat Blogului meu de către Platforma Adevărului, - poate generos risipitoare încă -,

  • Fals jurnal de ieri şi de azi: Râmnicu Vâlcea şi despre ecumenism
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi: Râmnicu Vâlcea şi despre ecumenism

    ,,Între cele două războaie” – formulă consacrată – Râmnicu Vâlcea nu era, ca şi astăzi de altfel, numai unul dintre cele mai frumoase oraşe de provincie ale României şi trebuie să subliniez apartenenţa urbei la universul ,,Provence” al vestitei regiuni franceze – dar şi un simbolic – atunci! – oraş al ecumenismului.

  • Fals jurnal de ieri şi de azi: Singurul vis
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi: Singurul vis

    Când scriam romanul ,,Nişte ţărani’’, acum aproape trezeci de ani, Gena lui Năiţă Lucean treiera Slătioara ca un sfulger roşu, cu copiii toţi după ea, şase la rând, şi ei toţi pistruiaţi ca şi ea şi cu părul roşu şi genele roşii, şi numai gura ei, şi glasul ei deasupra tuturor şi în fruntea bătăliei lor cu viaţa, Năiţă, cu biciul pe umărul stâng şi cu mâna dreaptă pe resteul boului de cea, care mereu o lua înainte grăbit.

  • Fals jurnal de ieri şi de azi: Amintiri pergamute
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Fals jurnal de ieri şi de azi: Amintiri pergamute

    N-am fost un elev strălucit, nici mediocru, mai ales zurbagiu, lăsând tuturor convingerea că meritam – dacă vream – să iau premiu, însă mândria de a fi învăţat la liceul Alexandru Lahovary nu m-a părăsit nici azi şi poate că din toată copilăria, destul de săracă şi de orfană, amintirile din acei ani, foarte puţine, chiar şi spre surprinderea mea, sunt cele mai luminoase.

Modifică Setările