Serena Williams a salvat trei mingi de meci şi a bătut-o pe Victoria Azarenka!

0

Meci-thriller în optimile turneului de la Madrid între Serena Williams, liderul mondial, şi Victoria Azarenka, locul 31 WTA.

Serena Williams şi Victoria Azarenka au fost protagonistele unui meci dramatic la Madrid. A câştigat americanca după aproape trei ore de joc, scor 7-6 (5), 3-6, 7-6 (1).

În tiebrakul primul set, Azarenka a condus cu 5-2, dar a pierdut cinci mingi la rând în faţa Serenei.

Drama s-a mutat apoi în setul decisiv. La scorul de 5-4, Williams a ratat o minge de meci pe serviciul jucătoarei din Belarus. Azarenka a egalat scorul la jocuri, 5-5, şi a făcut imediat breakul: 6-5!

Jucătoarea pregătită de Wim Fissette, fostul antrenor al Simonei Halep, a condus cu 6-5 şi 40-0, dar a irosit cele trei mingi de meci pe serviciul său, după care a cedat şi jocul, pe fondul a trei duble greşeli consecutive.

În tiebreakul decisiv, Serena n-a avut milă de o oponentă căzută psihic şi s-a impus fără emoţii, 7-1.

În sferturi e şi Maria Şarapova, dar şi Irina Begu.