Revenire şi performanţă extraordinară pentru Mihaela Buzărnescu! Joacă finala turneului de la Praga

0

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în finala turneului de la Praga, după ce a trecut ăntr-un duel infernal de italianca Camila Giorgi.

Partida s-a terminat cu scorul 4-6, 6-3, 7-5, după două ore şi 26 de minute de joc.

În ultimul set, Mihaela, care azi a împlinit 30 de ani, a revenit extraordinat după ce a fost condusă cu 5-4, iar Giorgi a servit pentru meci.

În finală, Mihaelava juca împotriva principalei favorite a turneului şi a fanilor locali, Petra Kvitova. Va fi o finală între două jucătoare de mâna stângă, lucru care nu se întâmplă prea des în circuit. Pentru Mihaela aceasta e a doua finală WTA a carierei, după cea disputată la Hobart, în luna ianuarie.

Buzărnescu a jucat şi în finala de dublu, de la Praga, pe care  a pierdut-o.