Raul Rusescu a debutat la Sevilla. Atacantul român a fost lăudat de spanioli

0

Transferat în această vară la Sevilla, în Spania, Raul Rusescu a jucat toate cele 90 de minute pentru echipa sa în amicalul cu echipa de amatori San Fernando încheiat cu 4-1 pentru gruparea anadaluză.

Chiar dacă nu a marcat la debutul său pentru Sevilla, Rusescu a fost lăudat pe site-ul oficial al clubului, bifând toate cele 90 de minute în amicalul cu modesta echipă San Fernando. Spaniolii l-au lăudat pe atacantul român datorită apetitului său pentru jocul combinativ. Rusescu a avut câteva oportunităţi de a marca, dar portarul echipei adverse nu a fost de acord ca românul să debuteze cu gol pentru Sevilla.

Echipele folosite de antrenorul Sevillei, Unai Emery:

Repriza 1: Julián - Modesto, Fazio, Pareja, Navarro, Reyes, Guarente, Maduro, Moisés, Cotán, Rusescu.

Repriza a 2-a: Julián - Coke, Cala, Carriço, Alberto Moreno, Reyes, Medel, Rakitic, Víctor Machín, Marin, Rusescu.

Rusescu s-a transferat în această vară la Seviila, gruparea andaluză plătit pe el 2,2 milioane de euro, iar clauza de reziliere fiind 40 de milioane de euro. Românul va juca următoarele cinci sezoane în Primera Division şi va avea un salariu de 450.000 de euro pe an.