Monica Niculescu a câştigat primul său meci de la BRD Bucharest Open

0
Monica Niculescu, numărul 68 în ierarhia mondială a tenisului feminin FOTO Reuters

Monica Niculescu (68 WTA) s-a impus în faţa cehoaicei Klára Koukalová (32 WTA), luni, în primul său meci de la BRD Bucharest Open. Românca a câştigat partida disputată pe Arena Centrală de la Arenele BNR cu scorul de 6-3, 6-0.

Românca a avut un debut mai slab de partidă, primele puncte fiind câştigate de adversara sa. Cu toate acestea, Monica Niculescu şi-a revenit şi a câştigat primul set, la fel ca pe următoarele două. Când jucătoarea noastră conducea cu 3-0, cehoaica a avut o zvâcnire şi a reuşit să ia un game, însă ocupanta numărului 68 în ierarhia mondială a tenisului feminin a câştigat primul set cu 6-3.

Cel de-al doilea set a fost o chestiune de timp pentru a fi adjudecat de româncă, aceasta câştigândul în mod categoric, cu 6-0 şi bifând, astfel, prima sa victorie de la BRD Bucharest Open.