Halep, out de la Indian Wells: Simona, o nouă prestaţie slabă şi o înfrângere fără drept de apel. Statistică şocantă

0

Simona Halep (4 WTA) continuă să aibă un 2017 foarte slab, care aminteşte de anul trecut, atunci când, de asemenea, a debutat dezamăgitor, reuşind însă, ulterior, să se redreseze.

Simona Halep a ajuns la şase meciuri disputate în 2017 dintre care jumătate au fost pierdute.

Luni seara, în turul III de la Indian Wells, românca a suferit, din nou, din cauza problemelor medicale şi n-a avut nicio şansă în faţa lui Mladenovici (Franţa, 26 WTA).

Primul set s-a încheiat cu scorul de 6-3 pentru sportiva din Franţa în 54 de minute. Setul doi putea fi încheiat şi mai rapid. La 5-2, Mladenovici a avut trei mingi de meci, însă Simona le-a apărat şi a realizat un break nesperat, primul din setul doi, pentru a se apropia la 3-5. Degeaba însă! Game-ul următor a fost dominat de Mladenovici care s-a dus la 40-0 şi s-a impus pe serviciul lui Halep la 15 pentru a tranşa meciul.

Halep n-a fost în apele ei şi a avut o statistică halucinantă: a realizat doar trei break-uri, deşi a avut 22 de astfel de şanse!

Pentru Simona urmează participarea în turneul de la Miami (30 martie - 2 aprilie).