Cupa României: Rapid - CFR Cluj 1-2! Giuleştenii au condus cu 1-0 şi au ratat cu poarta goală şansa calificării

0
Mădălin Martin are pe conştiinţă eşecul FOTO Mediafax

Rapid a fost aproape de o neaşteptată calificare în sferturile de finală ale Cupei României, dar şi-a dat cu stângul în dreptul.

CFR Cluj este ultima ehcipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României. Ardelenii au fost conduşi cu 1-0, dar au întors scorul pe final de meci.

2.000 de spectatori rapidişti au văzut cum ultima achiziţie a Rapidului, francezul Boukaka, a scos un penalty în mintul 10. A tras Pancu, Felgueiras a respins, dar mingea a revenit la "Pancone", care a trimis norocos în poartă.

Rapidiştii ar fi putut tranşa soarta meciului în minutul 78, când Mădălin Martin a scăpat singur, l-a driblat şi pe Felguieras, dar nu a găsit spaţiul porţii.

Imediat, clujenii au egalat prin Dore (minutul 79, şut din 6 metri), iar georgianul Chanturia a adus golul victoriei pentru CFR în minutul 86, după o bâlbâială a lui Bornescu.

Rapid: Bornescu - Tînc, Mera, Al. Iacob, Mendy - Martin, E. Dică, Rui Miguel, I. Roşu - Pancu, Boukaka
Rezerve: Drăghia, Savin, Ciolacu, V. Negru, Fl. Călin, Al. Coman, Cojocnean
CFR Cluj: Felgueiras - Tiago Lopes, Larie, I. Rada, Camora - Muniru, Monroy - Jakolis, Tade, Fl. Costea - F. Dore