PDL şi PPDD depun o moţiune simplă pe tema aderării la Schengen
0
PDL şi PPDD vor depune o moţiune simplă la Camera Deputaţilor pe tema aderării României la Schengen, a anunţat preşedintele PDL, Vasile Blaga. Liderul PDL spune că „România plăteşte acum pentru un an de politică anti-europeană şi anti-naţională dusă de USL“.
„PDL depune moţiune simplă pe Schengen la Camera Deputaţilor. Singurul obstacol în aderarea României la Schengen este, în acest moment, Guvernul USL. Premierul Ponta, ministrul de externe Corlăţean şi ministrul de interne Stroe ştiau foarte bine că există Guverne europene care leagă direct aderarea României la Schengen de problemele semnalate în raportul MCV. Prin refuzul de a corecta deficienţele semnalate de raportul MCV, USL a demonstrat fără echivoc că între Schengen şi controlul justiţiei, USL a ales controlul justiţiei. România plăteşte acum pentru un an de politică anti-europeană şi anti-naţională dusă de USL“, arată Vasile Blaga într-un comunicat.
PDL a luat decizia, împreună cu PPDD, să depună cât de curând o moţiune simplă la Camera Deputaţilor pe tema aderării la Schengen.
„Cerem Guvernului Ponta să îşi asume răspunderea pentru ratarea în 2013 a obiectivului Schengen şi să spună clar românilor dacă aderarea la Schengen mai este un obiectiv pentru USL sau nu. Cerem Guvernului USL să repună integrarea în Schengen în vârful listei de obiective prioritare naţionale. Nu în ultimul rând, cerem guvernului Ponta să spună clar românilor care este drumul pe care va merge România în perioada următoare. Am parcurs numai o treime din drumul spre Europa. Semnalele transmise la nivel naţional şi european arată că Guvernul de la Bucureşti a luat deja decizia de a întoarce România din drum“, se arată în comunicat.
PDL consideră că România are un Guvern iresponsabil şi profund anti-naţional“.
„Jucând cartea naţionalistă şi anti-europeană, Guvernul USL încearcă de fapt să acopere cu minciuni şi retorică găunoasă eşecul de proporţii al ratării obiectivului Schengen în 2013. Guvernul USL spune că România nu mai vrea să fie parte a unui proces Schengen necredibil. Adevărul este că la nivel european necredibilă este voinţa politică a majorităţii USL de a alinia România la rigorile democratice şi ale statului de drept cerute de Uniunea Europeană şi de a realiza integrarea totală a României în UE“, se mai arată în comunicat.