Cine sunt cei 465 de aleşi care vor face parte din viitorul Parlament

Cine sunt cei 465 de aleşi care vor face parte din viitorul Parlament

Plenul Camerei Deputaţilor FOTO Facebook

„Adevărul“ vă prezintă numele celor 465 de parlamentari care au fost aleşi în urma scrutinului parlamentar de duminică.

Ştiri pe aceeaşi temă

BUCUREŞTI

Camera Deputaţilor

PSD: Gabriel Petrea, Carmen-Ileana Moldovan, Georgian Pop, Oana-Consuela Florea, Mihăiţă Vîrză, Adriana-Diana Tuşa, Dumitru Chiriţă, Beatrice Tudor, Liviu Ioan Adrian Pleşoianu, Mirela Furtună, Petre-Florin Manole, Aida-Cristina Căruceru

PNL: Adriana Săftoiu, Eugen Nicolăescu, Ovidiu Raeţchi

USR: Nicuşor Dan, Cristian Ghinea, Cristian Gabriel Seidler, Oana Bîzgan, Matei Adrian Dobrovie, Claudiu Iulius Gavril Năsui, Cristina Mădălina Prună, Tudor Rareş Pop

ALDE: Constantin Daniel, Florea Damian, Cimpeanu Sorin Mihai, Anton Anton

PMP: Valeriu Steriu, Eugen Tomac

Senat

PSD: Ecaterina Andronescu, Şerban Nicolae, Robert Cazanciuc, Mihnea-Cosmin Costoiu, Ioan Vulpescu

PNL: Leon Dănăilă, Florin Câţu

USR: Vlad Alexandrescu, Cristian Ghica, Florina Raluca Presadă, Silvia Monica Dinică

ALDE: Călin Popescu Tăriceanu

PMP: Traian Băsescu

ALBA

Camera Deputaţilor

PSD: Ioan Dîrzu

PNL: Florin Claudiu Roman, Olar Corneliu Răcuci, Claudiu Vasile, Sorin Bumb

Senat

PSD: Valer-Daniel Breaz

PNL: Alexandru Pereş

ARAD

Camera Deputaţilor

PSD: Dorel-Gheorghe Căprar, Florin-Dan Tripa, Adrian Tudor

PNL: Varga Glad-Aurel, Pistru-Popa Eusebiu-Manea

USR: Sergiu Cosmin Vlad

UDMR: Faragó Péter

Senat

PSD: Mihai-Viorel Fifor

PNL: Cristina Ioan

USR: Adrian Wiener

ARGEŞ

Camera Deputaţilor

PSD: Radu-Costin Vasilică, Mircea-Gheorghe Drăghici, Simona Bucura-Oprescu, Nicolae Georgescu, Cătălin-Marian Rădulescu, Nicolae Velcea

PNL: Bica Dănuţ

USR: Liviu Ionuţ Moşteanu

ALDE: Gerea Andrei-Dominic

Senat

PSD: Şerban-Constantin Valeca, Gheorghe Marin, Cristina Mariana Stocheci

PNL: Popa Ioan

BACĂU

Camera Deputaţilor

PSD: Petru-Gabriel Vlase, Theodora Şotcan, Ionel Floroiu, Lucian Şova, Claudiu-Augustin Ilişanu, Costel Neculai Dunava

PNL: Palăr Ionel, Lungu Tudoriţa

USR: Lucian Daniel Stanciu

ALDE: Avram Constantin

Senat

PSD: Adrian-Dragoş Benea, Miron-Alexandru Smarandache

PNL: Fenechiu Daniel

ALDE: Ilie Viorel

BIHOR

Camera Deputaţilor

PSD: Gheorghe-Dănuţ Bogdan, Marina-Adelina Coste, Ioan-Sorin Roman

PNL: Ghilea Gavrilă, Chereches Florica, Cupsa Ioan

USR: Silviu Dehelean

UDMR: Biro Rozalia, Szabo Odon

Senat

PSD: Florian-Dorel Bodog

PNL: Popa Cornel

UDMR: Cseke Attila, Derzsi Ákos

BISTRIŢA-NĂSĂUD

Camera Deputaţilor

PSD: Adriana Doina Pană, Vasile Daniel Suciu

PNL: Sighiartău Robert Ionatan

USR: Cristina-Ionela Iurişniţi

PMP: Ionuţ Simionca

Senat

PSD: Ioan Deneş

ALDE: Simionca Ioan

BOTOŞANI

Camera Deputaţilor

PSD: Tamara-Dorina Ciofu, Mihaela Huncă, Marius Constantin Budăi, Răzvan-Ilie Rotaru, Costel Lupaşcu

PNL: Achiţei Vasile Cristian

Senat

PSD: Doina-Elena Federovici, Lucian Trufin

PNL: Şoptică Costel

BRAŞOV

Camera Deputaţilor

PSD: Mihai Valentin Popa, Viorel Chiriac, Roxana Mînzatu, Mihai Mohaci

PNL: Mareş Mara, Andronache Gabriel

USR: Tudor Benga

UDMR: Izabell-Agnes Ambrus

ALDE: Borza Remus-Adrian

Senat

PSD: Marius-Alexandru Dunca, Ovidiu-Florin Orţan

PNL: Zamfir Daniel Cătălin

USR: Allen Coliban

BRĂILA

Camera Deputaţilor

PSD: Mihai Tudose, Nicu Niţă, Marilena Emilia Meiroşu

PNL: Ioniţă Antoneta, Varga Vasile

Senat

PSD: Ion Rotaru

ALDE: Ruse Mihai

BUZĂU

Camera Deputaţilor

PSD: Ion Marcel Ciolacu, Sorin Lazăr, Ionela Viorela Dobrică, Nicolae Sebastian Valentin Radu, Dănuţ Păle

PNL: Romanescu Cristinel

PMP: Adrian Mocanu

Senat

PSD: Lucian Romaşcanu, Liliana Sbîrnea

PMP: Dorin-Valeriu Bădulescu

CARAŞ-SEVERIN

Camera Deputaţilor

PSD: Ion Mocioalcă, Ion Spânu, Luminiţa Maria Jivan

PNL: Schelean-Şomfelean Valeria Daria

PMP: Ion Tăbugan

Senat

PSD: Ioan Narcis Chisăliţă

PNL: Vela Ionel Marcel

CĂLĂRAŞI

Camera Deputaţilor

PSD: Eugen Nicolicea, Iulian Iacomi

PNL: Predoiu Marian Cătălin

PMP: George Sefer

Senat

PSD: Roxana-Natalia Paţurcă

PNL: Filipescu Răducu George

CLUJ

Camera Deputaţilor

PSD: Gabriel Horia Nasra, Cornel Itu, Cristina Burciu

PNL: Stamatian Vasile Florin, Oros Nechita-Adrian, Moldovan Sorin-Dan

USR: Emanuel Dimitru Ungureanu, Adrian Octavian Dohotaru

UDMR: Botond Csoma

ALDE: Steluta Cataniciu

Senat

PSD: Vasile Ilea

PNL: Nicoară Marius Petre

USR: Remus Mihai Goţiu

UDMR: László Attila

CONSTANŢA

Camera Deputaţilor

PSD: Iulian Iancu, Mircea-Titus Dobre, Ileana-Cristina Dumitrache, Radu Babuş, George-Gabriel Vişan

PNL: Hutuca Bogdan Iulian, Boroianu Robert Aurel

USR: Stelian-Cristian Ion

UDMR: Antal Istvan

ALDE: Mircea Banias

PMP: Robert Turcescu

Senat

PSD: Tit-Liviu Brăiloiu, Nicolae Moga, Ştefan Mihu

PNL: Chiţac Vergil

USR: Nicoleta-Ramona Dinu

COVASNA

Camera Deputaţilor

UDMR: Eika Benko, Maron Arpad, Jozsef-Gyorgy Kulcsar-Terza

PMP: Octavian Goga

Senat

UDMR: Fejér László-Ödön

PMP: Gheorghe Baciu

DÂMBOVIŢA

Camera Deputaţilor

PSD: Rovana Plumb, Leonardo Badea, Georgeta-Carmen Holban, Corneliu Ştefan, Oana-Silvia Vlăducă

PNL: Preda Cezar

USR: Dumitru Lupescu

Senat

PSD: Adrian Ţuţuianu, Titus Corlăţean

PNL: Caracota Iancu

DOLJ

Camera Deputaţilor

PSD: Lia Olguţa Vasilescu, Ion Calin, Alina Elena Tănăsescu, Alexandra Presură, Florinel Stancu, Eliza Mădălina Peţa

PNL: Giugea Nicolae, Stroe Ionuţ Marian

USR: Adrian-Claudiu Prisnel

ALDE: Ion Cupa

Senat

PSD: Iiulian Claudiu Manda, Radu Cosmin Preda, Elena Lavinia Craioveanu

PNL: Oprea Mario Ovidiu

GALAŢI

Camera Deputaţilor

PSD: Viorel Ştefan, Florin Popa, Lucreţia Roşca, Nicolae Dobrovici-Bacalbaşa, Mitică-Marius Mărgărit

PNL: Dobre Victor Paul

USR: Bogdan Ionel Rodeanu

ALDE: Eugen Durbacă

PMP: Cătălin Cristache

Senat

PSD: Ionel-Daniel Butunoi, Nicolae Marin

PNL: Stângă George Cătălin

USR: George-Edward Dircă

GIURGIU

Camera Deputaţilor

PSD: Răzvan-Alexandru Cuc, Ioan Alexandru Andrei, Cristina-Elena Dinu

ALDE: Petcu Toma Florin

Senat

PSD: Niculae Bădălău, Ovidiu Cristian Dan Marciu

GORJ

Camera Deputaţilor

PSD: Victor-Viorel Ponta, Mihai Weber, Alin Vasile Văcaru, Elvira Şarapatin

PNL: Dan Vîlceanu

Senat

PSD: Florin Cârciumaru

ALDE: Iriza Scarlat

HARGHITA

Camera Deputaţilor

UDMR: Kelemen Hunor, Korodi Attila, Bende Sandor, Benedek Zakarias şi Sebestyen Csaba-Istvan

Senat

UDMR: Verestóy Attila şi Tánczos Barna

HUNEDOARA

Camera Deputaţilor

PSD: Laurenţiu Nistor, Natalia-Elena Intotero, Ilie Toma, Petru-Sorin Marica

PNL: Heiuş Lucian

ALDE: Surgent Marius-Gheorghe

Senat

PSD: Cornel-Cristian Resmeriţă, Viorel Salan

PNL: Hărău Eleonora Carmen

IALOMIŢA

Camera Deputaţilor

PSD: Mihăiţă Găină, Andrei Pop, Ştefan Muşoiu

PNL: Gheorghe Tinel

Senat

PSD: Marian Pavel

PMP: Gabi Ionaşcu

IAŞI

Camera Deputaţilor

PSD: Camelia Gavrilă, Nicolae Bănicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Cîtea, Silviu Nicu Macovei, Vasile Axinte

PNL: Bodea Marius, Oprea Dumitru, Alexe Costel

USR: Cosette-Paula Chichirău

ALDE: Varujan Vosganian

PMP: Petru Movilă

Senat

PSD: Doru Adrian Pănescu, Victorel Lupu, Vasile Toma

PNL: Scântei Laura Iuliana

USR: Dan Lungu

ILFOV

Camera Deputaţilor

PSD: Alexandra-Corina Bogaciu, Constantin Cătălin Zamfira

PNL: Gheorghe Andrei Daniel, Culeafa Mihai

USR: Cornel Zainea

Senat

PSD: Emanuel-Gabriel Botnariu

PNL: Pauliuc Nicoleta

MARAMUREŞ

Camera Deputaţilor

PSD: Gheorghe Şimon, Marius-Sorin-Ovidiu Bota, Călin-Vasile-Andrei Matei

PNL: Cherecheş Viorica

USR: Vlad Emanuel Duruş

UDMR: Apjok Norbert

PMP: Adrian Todoran

Senat

PSD: Sorina Pintea

PMP: Severica Rodica Covaciu

MEHEDINŢI

Camera Deputaţilor

PSD: Constantin Truşcă, Vlad Bontea, Alexandru Bălănescu

PNL: Popescu Virgil Daniel

Senat

PSD: Liviu-Lucian Mazilu

ALDE: Sibinescu Ionut

MUREŞ

Camera Deputaţilor

PSD: Corneliu-Florin Buicu, Gheorghe-Dinu Socotar

PNL: Oprişcan Mihai Doru

USR: Lavinia Abu Amra

UDMR: Vass Levente, Csép Andrea, Biró Zsolt

PMP: Marius Paşcan

Senat

PSD: Aurel-Horea Soporan

PNL: Chirteş Ioan Cristian

UDMR: Novák Csaba-Zoltán, Császár Károly Zsolt

NEAMŢ

Camera Deputaţilor

PSD: Ioan Munteanu, Dănuţ Andruşca, Ciprian-Constantin Şerban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie

PNL: Cozmanciuc Mugur, Leoreanu Laurenţiu

USR: Iulian Bulai

Senat

PSD: Emilia Arcan, Dan Manoliu

PNL: Ţapu Nazare Eugen

OLT

Camera Deputaţilor

PSD: Florin Iordache, Dan Ciocan, Alexandru Stănescu, Marius-Ionel Iancu

PNL: Stirbu Gigel Sorinel

ALDE: Nita Mihai

Senat

PSD: Paul Stănescu, Renică Diaconescu

PNL: Mirea Siminica

PRAHOVA

Camera Deputaţilor

PSD: Rodica Paraschiv, Cornel Nanu, Andrei Nicolae, Laura-Mihaela Moagher, Ludmila Sfîrloagă

PNL: Ionescu George, Prisca Răzvan Sorin, Anastase Roberta Alma

USR: Dan Răzvan Rădulescu

ALDE: Gavrilescu Gratiela

PMP: Catalina Bozianu

Senat

PSD: Emanoil Savin, Ştefan-Radu Oprea

PNL: Dumitrescu Iulian

USR: George Nicolae Marussi

ALDE: Teodor Meleşcanu

SATU MARE

Camera Deputaţilor

PSD: Ioana Bran, Octavian Petric

PNL: Nicoară Romeo Florin

UDMR: Magyar Lóránd şi Erdei-Dolóczki István

Senat

PSD: Gabriel-Beniamin Leş

UDMR: Turos Lóránd

SĂLAJ

Camera Deputaţilor

PSD: Iuliu Nosa

PNL: Bode Lucian Nicolae

UDMR: Seres Denes

PMP: Liviu Ioan Balint

Senat

PSD: Gheorghe Pop

PMP: Vasile Cristian Lungu

SIBIU

Camera Deputaţilor

PSD: Ovidiu-Ioan Sitterli, Ioan Terea

PNL: Raluca Turcan, Nicolae Neagu, Constantin Şovăială

USR: Ilie-Dan Barna

Senat

PSD: Viorel Arcaş, Nicolae Avram

PNL: Mircea Cazan

SUCEAVA

Camera Deputaţilor

PSD: Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Cătălin-Ioan Nechifor, Alexandru Rădulescu, Emilian-Iuliu Havrici

PNL: Bălan Ioan, Fador Angelica, Gheorghiu Bogdan, Mihălescul Dumitru

ALDE: Baisanu Stefan-Alexandru

Senat

PSD: Ioan Stan, Virginel Iordache

PNL: Cadariu Constantin Daniel

ALDE: Nita Ilie

TELEORMAN

Camera Deputaţilor

PSD: Nicolae Liviu Dragnea, Adrian Ionuţ Gâdea, Valentin Gabriel Boboc

PNL: Calista Mara Daniela

ALDE: Calota Florica Ica

Senat

PSD: Carmen Daniela Dan

PNL: Pîrvulescu Eugen

TIMIŞ

Camera Deputaţilor

PSD: Călin-Ionel Dobra, Alfred-Robert Simonis, Radu-Adrian Pau, Bianca-Miruna Gavriliţă

PNL: Marilen Pirtea, Ben Oni Ardelean, Pavel Popescu

USR: Cătălin Drulă

ALDE: Cucsa Marian Gheorghe

PMP: Cornel Sămărtinean

Senat

PSD: Eugen Dogariu, Adrian-Nicolae Diaconu

PNL: Alina Gorghiu

USR: Nicu Fălcoi

TULCEA

Camera Deputaţilor

PSD: Andaluzia Luca, Lucian-Eduard Simion

PNL: Gudu Vasile, Siscu George

Senat

PSD: Eugen-Orlando Teodorovici

PMP: Ion Ganea

VASLUI

Camera Deputaţilor

PSD: Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Ioan Stativă, Aurel Căciulă

PNL: Olteanu Daniel

USR: Mihai-Cătălin Botez

PMP: Corneliu Bichineţ

Senat

PSD: Gabriela Creţu, Doina Silistru

ALDE: Hadarca Ion

VÂLCEA

Camera Deputaţilor

PSD: Vasile Cocoş, Daniela Oteşanu, Ştefan-Ovidiu Popa, Eugen Neaţă

PNL: Buican Cristian

ALDE: Lovin Dumitru

Senat

PSD: Bogdan Constantin Matei

PNL: Bulacu Romulus

VRANCEA

Camera Deputaţilor

PSD: Angel Tîlvăr, Dragoş-Petruţ Bârlădeanu, Nicuşor Halici, Tudoriţa-Rodica Boboc

PNL: Ştefan Ion

Senat

PSD: Cristian-Sorin Dumitrescu

PNL: Toma Cătălin Dumitru

DIASPORA

Camera Deputaţilor

PNL: Mihai Voicu

USR: Manuel Costescu

PMP: Constantin Codreanu, Doru Petrişor Coliu

Senat

PNL: Viorel Badea

USR: Radu Mihail

Grupul minorităţilor naţionale va avea 17 deputaţi: Ecaterina Orban, Varujan Pambuccian, Silviu Vexler, Miron Ignat, Daniel Vasile, Slavoliub Adnagi, Ibraim Iusein, Petronela-Mihaela Csokany, Bogdan Alin Stoica, Mariana-Venera Popescu, Dragoş Gabriel Zisopol, Giurgeci Slobodan Ghera, Ovidiu Ganţ, Victoria Longher, Andi Gabriel Grosaru, Iulius Firczak şo Nicolae-Miroslav Petreţchi.

citeste totul despre: