EURO-2012/ Recital de fotbal pe stadionul Zimbru din Chișinău: Moldova - Suedia 1-4

0
Suedezul Johan Elmander (dreapta) a înscris o dublă în meciul cu Moldova

Selecționata fotbalistică de seniori a Republicii Moldova, antrenată de românul Gabi Balint a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, de formația Suediei. Meciul s-a disputat în cadrul grupei preliminare E a Campionatului European în fața a 11 mii de spectatori, inclusiv câteva sute de fani, veniți din Suedia.

Jocul a început foarte bine pentru Moldova și, în primele zece minute, tricolorii au avut ocazii excelente de a marca. Inițial Alexandru Suvorov a trimis puternic în transversală, iar în următoarea acțiune ofensivă, șutul lui Eugen Cebotaru trece milimetric pe lângă poartă.

În aceste condiții nimic nu prevestea dezastrul care a urmat. În minutul 11, într-o fază care nu anticipa nimic periculos, suedezul Ola Toivonen reușește să deschidă tabela. După alte câteva acțiuni la ambele porți, Johan Elmander stabilește scorul de 0-2 al primei reprize, marcând și el un gol în plasa porții apărate de Stanislav Namașco.

Nici după pauză suedezii nu au luat piciorul de pe accelerator și marchează al treilea gol al meciului, autor fiind același Johan Elmander. Deși tabela indica un scor de neprezentare (0-3), moldovenii nu au renunțat și în minutul 61, Igor Bugaiov a reușit un gol de onoare pentru gazde.

Și totuși, tabela de marcaj a fost închisă de cei care o deschiseseră. Cu două minute până la final, Alexander Gerndt a înscris golul de 4-1, și a pus capăt lecției de fotbal pe care ne-au dat-o vikingii într-o seară frumoasă de început de vară.

Această înfrângere este echivalentă cu ratarea calificării la finala Campionatului European-2012, care va avea loc peste un an în Ucraina și Polonia.