Dacia Chişinău a câştigat pentru prima dată în faţa Sheriff Tiraspol, după 12 ani

0
Dacia Chişinău i-au bătut pe fotbaliştii lui Sheriff cu 2-1 Foto: IPN

Dacia Chişinău a aşteptat 12 ani pentru a obţine prima victorie în faţa Sheriffului în campionat. Cel dintâi succes s-a produs duminică seara, 10 august, la Tiraspol, scorul fiind de 2-1.

Eroul partidei a fost mijlocaşul naţionalei Muntenegrului, Milos Krkotic, autorul celor două goluri ale „lupilor galbeni”. El a deschis scorul în minutul 13, din penalty, iar în minutul 49, Sheriff e egalat prin Marcel Metoua. Krkotic a înscris golul victoriei în minutul 70, relevă IPN.

„Sheriff nu traversează cea mai bună perioadă a sa şi din acest motiv ştiam că putem învinge. Nu a fost uşor, dar gândul la prima victorie în faţa Sheriffului nu ne lăsa în pace. Le mulţumesc tuturor celor care ne susţin”, a declarat antrenorul Daciei, Dejan Vukicevic, pentru sursa citată.

„Nu am ce să le reproşez jucătorilor mei. De rezultat răspunde antrenorul. Trebuie să analizăm situaţia creată”, a spus la rândul său tehnicianul Sheriffului, Veaceslav Rusnac.

În celelalte partide ale etapei a 3-a s-au consemnat rezultatele: Milsami - Costuleni 3-0, Dinamo-Auto - Saxan 0-3, Zaria - FC Tiraspol 0-1 şi Zimbru - Veris 1-0. În clasament, Dacia este lider, cu 7 puncte, cu unul mai mult ca Zimbru, FC Tiraspol şi Veris.