VIDEO „Da, sunt un comunist“. Deputatul de Bârlad Adrian Solomon a recunoscut public care îi sunt orientările politice
0Adrian Solomon, deputat PSD de Bârlad, a declarat că este un comunist convins şi a asociat structura partidului pe care-l reprezintă cu cea a partidului împotriva căruia românii au ieşit în stradă în decembrie 1989.
Efortul liderilor PSD de la centru de a scăpa de asocierile dintre partidul social-democrat şi comunism este anulat la nivel local de simpatizanţii comunismului. Deputatul de Bârlad Adrian Solomon a spus, într-o emisiune la postul local Media TV, că nu se dezice de structura sa politică. El se consideră un comunist convins, dar nu unul oarecare, ci unul „Luminat”.
“Sunt un pesedist adevărat şi nu mă dezic de calitatea mea de membru de partid şi nici de structura mea socialistă şi chiar, de multe ori, comunistă. Cine are ceva de comentat să vină să-mi contraargumenteze. Da recunosc că sunt comunist. Dar un comunist luminat, unul care acceptă armonia socială şi nu are în programul său politic lupta de clasă”, a declarat deputatul.
Politicianul a făcut această afirmaţie cu câteva zile înainte de Paşte.
Adrian Solomon, 37 de ani, este cel mai tânăr politician pe care l-a dat Bârladul postdecembrist. Are în palmares un mandat de viceprimar şi este la al doilea mandat de deputat. Declaraţiile politice din ultimii ani i-au atras un minus de popularitate în rândul alegătorilor, în special după ce s-a jurat cu mâna pe biblie în faţa a 8.000 de oameni că va lupta împotriva extragerii gazelor de şist. La şase luni după jurământ, în decembrie 2012, imediat după alegeri, şi-a schimbat radical părerea argumentând că nu era suficient de informat când mărşăluia pe străzile Bârladului alături de miile de oameni care militau împotriva fracturării hidraulice.
Tot în 2012, Solomon l-a ameninţat cu moartea pe premierul României: "Mihai Răzvan Ungureanu ar vrea să vină pe 1 Mai la IRB şi eu îi transmit public că, dacă are nesimţirea să vină în Bârlad şi să nu anunţe autorităţile, să nu oprească la primărie să afle ce-i doare pe bârlădeni de la primarul municipiului Bârlad va avea nu soarta lui Tăriceanu ci soarta lui Aldo Moro, iar asta nu-i o ameninţare, e o asigurare”.
Citeşte şi:
Un deputat PSD l-a avertizat pe Ungureanu: Vei avea soarta lui Aldo Moro!