Mureşenii fac furori la echipa naţională de futsal

0
Jucătorii mureşeni se numără printre cei mai buni din România

Selecţionata de futsal a României a învins reprezentativa similară a Belgiei, în ambele partide amicale disputate luni, respectiv ieri, în Sala Sporturilor din Călăraşi. Printre cei mai buni jucători de pe teren s-au numărat cei ai campioanei City'us Târgu-Mureş, Mimi Stoica fiind golgetter.

În primul joc, scorul a fost de 4-3 în favoarea echipei pregătite de spaniolul Sito Rivera, după ce Belgia a condus în prima repriză cu 3-0. Golurile echipei noastre au fost marcate de Mimi Stoica, Gabriel Dobre, Tony Safar, o reuşită fiind de fapt un autogol al belgianului Karim Chaibai. În a doua partidă, România s-a impus cu 5-2, după ce la pauză, Belgia avea avantaj de 1 gol, scor 2-1. Golurile au fost înscrise de: Emil Răducu (2), Tony Safar, Mimi Stoica şi Marian Şotârcă.

Pentru aceste jocuri amicable, selecţionerul "Sito" Rivera a convocat 14 jucători, dintre care şase de la City’us Târgu-Mureş: Andrei GRIGORAŞ (SPICOM Sfântu Gheorghe), Toni Petrişor TONIŢA (CS United Galaţi), KLEIN Laszlo (City'us Târgu-Mureş) - portari; Robert LUPU, Dumitru Mimi STOICA, Florin IGNAT, CSOMA Alpar, Cosmin GHERMAN (toţi City'us Târgu-Mureş), Gabriel DOBRE, Emil RĂDUCU (ambii FC Tarxien Rainbows, Malta), Tony Iuliu SAFAR (Dunakeszi, Ungaria), Ion AL-IOANI (Győri ETO Futsal Club, Ungaria), Marian ŞOTÂRCĂ (ACS Smart Bucureşti) şi MANYA Szabolcs (SPICOM Sfântu Gheorghe).

Partidele amicale cu Belgia fac parte din programul de pregătire al turneului de calificare la Campionatul European de anul viitor, turneu care va avea loc în perioada 27-30 martie, la Jelgava, Letonia. România va înfrunta pe rând, în grupa a 3-a de calificare, pe Letonia, Rusia şi Kazakhstan. Formaţia clasată pe primul loc se va califica la turneul final, iar echipa de pe locul 2 va disputa un baraj tur-retur, cu o altă selecţionată clasată pe locul secund, în celelalte grupe. Campionatul European de Futsal din 2014 va fi găzduit chiar de Belgia.