Victorie în ploaie pentru „lupii galbeni“. Petrolul – CFR Cluj 3-2

0
Meci nebun la Ploieşti, pe o ploiaie fără oprire. FOTO fcpetrolul.ro

Pe o vreme câinoasă, Petrolul şi CFRCluj le-au oferit un adevărat spectacol admirabililor suporteri aflaţi în tribunele arenei „Ilie Oană”, petroliştii ieşind învingători după un joc disputat la intensitate maximă.

„Lupii” au luat un start exploziv, trimiţându-şi adversarii la podea cu două goluri marcate în nici un sfert de oră. DORE (10) a deschis scorul cu un şut de la 13-14 metri, lateral stânga, expediat către colţul lung, iar TEIXEIRA (13) a majorat diferenţa, după ce, aflându-se la capătul unei acţiuni iniţiată de Dore şi continuată de Albin, l-a „culcat” pe Felgueiras, trimiţând în poarta goală.

Doar că, o minge pierdută uşor de petrolişti în preajma propriei suprafeţe de pedeapsă i-a oferit şansa lui Djokovic (25) să-şi readucă echipa în joc, cu un şut de la 20 de metri, tot el restabilind egalitatea cu şapte minute înainte de pauză, atunci când a reluat, din faţa porţii, după o centrare a lui Maah.

La cabine s-a intrat, astfel, de pe poziţii de egalitate, nu înainte, însă, ca Hoban (41) să trimită un „trasor”, de la 30 de metri, în bara din dreapta lui Felguieras, iar Dore (45) să reia, din apropiere, paralel cu linia porţii.

Clujenii au rămas periculoşi şi după reluare, iar Pecanha (58) a intervenit salvator în faţa lui Batin, după care Teixera a avut, în decurs de doar câteva zeci de secunde, duelul său cu Felgueiras, portarul oaspeţilor reuşind, în două rânduri, să evite golul trei. N-a mai avut ce face, însă, în minutul 67, atunci când PRISO, aruncat inspirat în luptă de către Contra, i-a readus pe ploieşteni în avantaj, cu un şut din colţul careului mic.

A fost şi golul care a decis destinaţia celor trei puncte, pentru că, într-un final de luptă, Petrolul a ştiut să-şi gestioneze avantajul, bifând cel de-al cincilea succes din acest campionat şi al 27-lea de când, în urmă cu aproape un an, la Mediaş, pierdea pentru ultima dată în Liga I. Adică tot acolo unde, duminică, de la ora 19.00, „galben-albaştrii” vor merge pentru partida din etapa viitoare.

„Am obţinut o victorie foarte importantă. Ţin să-mi felicit, în primul rând, jucătorii, pentru că pe un teren greu, îmbibat cu apă, nu puteam să ne facem jocul nostru obişnuit, iar adversarii erau în avantaj, având în componenţă fotbalişti foarte puternici atât fizic, cât şi tehnic. Am început foarte bine partida, am căutat să ne adapătm repede la starea terenului şi am reuşit să facem asta, după care, însă, pe o greşeală în lanţ am primit primul gol, iar CFR-ul a reintrat în joc. Am încercat, la pauză, să-i liniştesc pe băieţi, pentru că erau un pic trişti atâta vreme cât au condus cu 2-0 şi au intrat cu 2-2 la vestiare, le-am zis că meciul porneşte de la 0-0 şi că dacă vom da gol vom câştiga, ceea ce s-a şi întâmplat”, a spus Cosmin Contra despre partidă. (fcpetrolul.ro)

Mai puteţi citi

Petrolul - CFR Cluj 3-2: dansând cu Priso în ploaie. Meci nebun la Ploieşti

Un nou caz de corupţie loveşte fotbalul românesc: arbitrul Marius Avram a fost reclamat la DNA din cauza gafelor uriaşe