„Lupii galbeni“, înfrângere în amicalul cu Steaua Roşie Belgrad

0
Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-3 în favoarea sârbilor.FOTO fcpetrolul.ro

Petrolul a încheiat cu o înfrângere cantonamentul de la Belek, 2-3 cu Steaua Roşie Belgrad, după un meci pe care “lupii” l-au început anevoios, dar l-au terminat în forţă, puţin lipsind să nu restabilească egalitatea pe final. Golurile ploieştenilor au fost marcate de către Gicu Grozav şi Jeremy Bokila.

În primele 45 de minute, ploieştenii le-au făcut câteva “cadouri” adversarilor, iar sârbii au profitat şi au înscris de două ori, pentru ca, în partea a doua, trupa lui Cosmin Contra să domine, pe alocuri copios, fiind aproape de o remontare spectaculoasă a scorului.

Steaua Roşie a punctat pentru întâia oară la capătul primului sfert de oră, atunci când Lazovic a urmărit o minge blocată în primă fază de Bornescu, după un duel “unu la unu” cu Mudrinski, şi a trimis, din apropiere, în poartă.

Zece minute mai târziu, Yamissi s-a complicat inutil în propria suprafaţă de pedeapsă şi i-a permis lui Lazovic să recupereze şi să trimită, imparabil, de la 14 metri, iar sârbii au majorat diferenţa imediat după pauză, Mudrinski (55) reluând, din faţa porţii, după o centrare venită de la Petkovic.

Revenirea ploieştenilor a început în minutul 65, atunci când Bokila a fost faultat în careu de către Petkovic, iar Grozav l-a învins, cu o “scăriţă” de efect, pe Bajkovic. N-a trecut mult şi, după o acţiune personală demnă de un vârf veritabil, Bokila (73) şi-a trecut, la rândul său, numele pe lista marcatorilor, iar Petrolul a avut timp aproape 20 de minute să forţeze golul egalizator.

N-a mai fost, însă, loc şi pentru cea de-a treia reuşită, deşi Grozav (75), Bokila (76) şi Cristescu (80) l-au pus la încercare pe Bajkovic.

Petroliştii au terminat seria meciurilor de verificare, iar luni dimineaţă au plecat spre ţară, sosirea în România fiind preconizată în jurul orei prânzului.