Purtătoarea de cuvânt a ISU Vrancea a dat de pământ cu adversarele la Campionatul de Judo al M.A.I.

0

nspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Anghel Saligny" al judeţului Vrancea a fost reprezentat cu succes la etapa finală a Campionatului de judo al Ministerului Afacerilor Interne.

Purtătorul de cuvânt al ISU Vrancea, plutonier Cristina Pîrvu,  a obţinut titlul de vicecampioană la cat. -60 kg, feminin.

Aflat la cea de-a 28 ediţie, turneul a reunit la start peste 70 dintre cei mai buni judoka ce activează în cadrul aparatului central al M.A.I., inspectoratelor generale, precum şi elevi şi studenţi din instituţiile de învăţământ ale ministerului.

Echipa I.G.S.U. formată din 11 concurenţi s-a clasat pe locul al 3-lea, obţinând: 2 medalii de aur, 4 medalii de argint şi 3 medalii de bronz.

Un aport important la obţinerea acestui rezultat l-a avut şi medalia de argint câştigată de plutonier Pîrvu Cristina, singura reprezentantă la categoria feminin a lotului.

Competiţia s-a desfăşurat în perioada 17-18 octombrie a.c. în municipiul Vaslui sub organizarea Biroului Coordonare Activităţi Sportive din Centrul Cultural al Ministerului Afacerilor Interne, împreunã cu Inspectoratul de Politie Judeţean Vaslui, Inspectoratul Judeţean de Jandarmi, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi Serviciul Teritorial al Poliţiei de Frontieră cu sprijiniul autorităţilor locale şi judeţene.