Steaua bate Botoşani cu 2 -1. Campioana României a întrerupt seria meciurilor fără înfrângere a botoşănenilor

0
FC Botosani a suferit prima infrangere dupa opt etape FOTO Adevarul

FC Botoşani a suferit, duminică, prima înfrângere de la debutul campionatului naţional de fotbal. Elevii lui Cristi Popovici au pierdut la limită, scor 1-2, în faţa campioanei României, Steaua Bucureşti.

Numai puţin de 8000 de oameni au ţinut să asiste la cel mai important meci pe care roş-alb-albaştrii l-au disputat de când echipa a promovat în prima ligă fotbalistică.

După fluierul de început al meciului, la ora 17:00, pe stadionul Municipal a izbuncit vulcanul.  Împinşi parcă de galerie, botoşănenii au început în forţă partida cu Steaua Bucureşti. Astfel că,  în primul minut de joc Cârjan îşi face loc printre înalţii fundaşi ai Stelei şi îl lasă spectator pe Tătăruşanu cu un şut expediat din 10 metri. Mingea trece, însă, puţin peste transversală.

Mijlocaşul la închidere, Gabriel Vaşvari ridică şi el stadionul în picioare cu o lovitură de cap, expediată din şase metri după o centrare de pe partea dreaptă.  Cu orgoliul rănit din meciul cu Shalke, campioana apasă pe acceleraţie şi inevitabilul se întâmplă. Szukala se înalţă, după o lovitură de colţ, şi trimite mingea în poarta golakeeper-ului botoşănean, Curileac. Era 1-0 pentru Steaua în minutul 22.

Câţiva botoşăneni nu se pot abţine şi se bucură la golul Stelei.  După deschiderea scorului, FC Botoşani şi-a pierdut din entuziasm, iar steliştii îşi continuă asediul la poarta gazdelor. După doar cinci minute de la deschiderea scorului, italianul Piovaccari marchează după o acţiune superbă a lui Pintilii.

La pauză, FC Botoşani este condusă cu 2-0.

Echipa gazdă a început, însă, în forţă a doua parte a jocului, si după numai un minut de joc, mijlocaşul Ciprian Dinu reduce din diferenţă pe tabela de marcaj.

Nou promovata prinde curaj şi în faţa campionilor şi este la un pas de a readuce egalitatea pe tabela de marcaj.

În minutul 59, Ciprian Tătăruşanu scoate cu greu mingea şutată de Cârjan, pentru ca zece minute mai târziu, Fulop să rateze.

În minutul 90, fluierul de final al arbitrului, rupe seria norocoasă a Botoşaniului, care înregistrează prima înfrângere în prima ligă, după opt etape.

Nici urmă de supărare, însă, în rândul suporterilor botoşăneni care s-au bucurat să asiste la prima partidă oficială cu Steaua Bucureşti.

Mulţumit de aspectul jocului dar mai puţin e rezultatul final a fost şi tehnicianul botoşănenilor, Cristi Popovici.

Nu  ne-am propus să ne apărăm împotriva Stelei ci doar cu speranţa că vom scoate vreun punct. Am insistat pe lucrul acesta în faţa jucătorilor pentru că vrând nevrând este greu să fii liniştit în momentul când ştii că întâlneşti cea mai bună echipă din ţară. Asta este, am căzut de pe un cal frumos, am pierdut cu Steaua”, a precizat Cristi Popovici.

De cealaltă parte, antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf recunoaşte ca FC Botoşani este o echipă incomodă, dar se aştepta totuşi la o victorie.

”Felicit echipa gazdă. Au format un grup puternic şi cred eu că în următoarea perioadă nu vor câştiga foarte multe echipe la Botoşani”, a spus Reghecampf.

Jucătorii capioanei s-au arătat extrem de încântaţi de atmosfera de pe „Municipal”.

Ştiam că cei de la Botoşani vor fi plini de entuziasm şi de dăruire. Am început meciul puţin mai prost, dar în prima repriză am marcat două goluri şi ne-am mai liniştit”, a declarat Adrian Cristea.

După opt etape în prima ligă fotbalistică, FC Botoşani a acumulat 15 puncte.