FC Botoşani tot mai aproape de prima ligă. Sâmbătă a învins echipa Dinamo II Bucureşti cu scorul de 5-1

0
FC Botosani este liderul seriei I din liga a II a FOTO Adevarul

Elevii lui Cristi Popovici au câştigat la scor meciul susţinut pe teren propriu împotriva celei de-a doua echipe a lui Dinamo Bucureşti.

FC Botoşani a obţinut, sâmbătă pe teren propriu, cea de-a patra victorie consecutivă din acest retur de campionat şi este liderul seriei I din liga a II a de fotbal. Elevii lui Cristi popovici s-au impus categoric în faţa echipei antrenate de Tibor Selymes , cu scorul de 5-1. Botoşănenii au reuşit deschiderea scorului încă din munutul 6 al partied prin reuşita lui George Cârlan.

După  mai multe ocazii trecute în contul echipei gazdă, Dinamo II Bucureşti a reuşit să egaleze printr-un gol înscris în minutul 35 de Alin Roman. Bucuria oaspeţilor nu avea să dureze, însă, decât patru minute. FC Botoşani a preluat conducerea pe tabela de marcaj prin Cătălin Vraciu, iar echipa sa a intrat la cabine cu un minim avantaj.  FC Botoşani începe şi cea de-a doua parte a jocului în forţă şi la doar şase minute de la reluare, îşi măreşte avantajul prin George Cârjan.

Când mai erau 10 minute de disputant, Attila Hadnagy mareşte diferenţa la trei puncte pe tabela de marcaj.  Elevii lui Cristi popovici nu se mulţumesc însă cu acest scor şi în ultimul minut de joc Casian Maghici închide tabela la 5 la 1. FC Botoşani rămâne liderul seriei I al ligii secunde la fotbal cu 34 de puncte.

E foarte greu şi pe un asemenea teren ne-a fost foarte greu. O echipă bună cu jucători valoroşi. Am jucat două reprize diferite O primă repriză bună spre foarte bună şi a doua repriză dezastruoasă După golul doi am căzut şi fizic şi psihic. Nu e uşor. Botoşaniul are un lot bun sunt foarte bine pregătiţi fizic, ştiu să alerge, am văzut şi la Farul au dominat tot meciul. Eu yic că din seria asata Botoşaniul are cea mai bună echipă, a spus la finalul partidei tehnicianul echipei Dinamo II Bucureşti, Tibor Selymes.
Foarte bine că am câştigat, foarte bine că am marcat atâtea goluri. Pentru noi e foarte impprtant din cele două meciuri pe care el avem acuma, la Buftea cu cu Târgovişte acasă, dacă luăm şi astea şese puncte înseamnă că întradevăr suntem în formă, a declarat antrenorul FC Botosani, Cristi Popovici.