Echipa lui Hagi învinsă pe stadionul Municipal. FC Botoşani-Viitorul Voluntari: 3-1

0

Atât FC Botoşani cât şi chipa patronată de Gheorghe Hagi, Viitorul Voluntari aveau nevoie de puncte pentru a se ţine departe de zona retrogradării. În meciul de duminică de pe stadionul Municipal din Botoşani, echipa gazdă a reuşit însă să câştige şi să o trimită pe Viitorul direct în ”cuşca cu lei” din zona retrogradării.

Meciul contând pentru etapa a 24 a Ligii I de fotbal dintre FC Botoşani şi Viitorul Voluntari a avut loc duminică la prânz şi a reprezentat un duel al ”suferinţei”. Pe de o parte FC Botoşani căuta,după trei victorii consecutive să se îndepărteze tot mai mult de zona retrogradării, iar Viitorul dorea cu disperare o victorie pentru a relansa trupa lui Nicolae Dică în prima ligă.

Încleştarea de pe Municipal a început bine pentru Viitorul Voluntari. Echipa patronată de Hagi a deschis scorul prin nimeni altul decât Nicolae Dică. Acesta a transformat în gol un penalty scos de Gavra, după un contact cu portarul botoşănenilor Lazăr.  Botoşănenii sub presiunea publicului din tribune, aproximativ 4000 de spectatori se aruncă în atac. Hadnagy şi Vaşvari iau la tir poarta celor de la Viitorul. Codoban încearcă şi el de două ori. Degeaba însă, oamenii lui Hagi intră în avantaj la cabine. Scorul la pauză 0-1 pentru Viitorul Voluntari.

Imediat după pauză, cum au auzit fluierul aribitrului, botoşănenii se lansează din nou în atac. De această dată presiunea dă roade. În minutul 52, egalează Vaşvari pentru FC Botoşani tot după un penalty. De această dată a fost vorba de o mână pusă pe balon în careu de Beznar. După patru minute, tribunele sar în aer, Hadnagy atacantul botoşănenilor transformă o centrare a fundaşului stânga Acsinte. Este 2-1 pentru FC Botoşani.

Tabela este închisă tot de FC Botoşani, prin atacantul macedonean Aco Stojkov. FC Botoşani bate pe Viitorul Voluntari cu 3-1 şi se află în zona de siguranţă, ba chiar mai mult speră din nou la un loc cât mai bun în topul clasamentului de

liga I

. Rezultatele din ultima perioadă a echipei C Botoşani îi fac pe acţionari să exulte. ”Este cel mai frumos meci pe care l-a făcut FC Botoşani  de când joacă fotbal. Felicit toţi băieţii pentru că au oferit un spectacol adevărat”, spune Valeriu Iftime , finanţatorul principal al FC Botoşani.

De partea cealaltă însă antrenorul echipei Viitorul Voluntari, are numai reproşuri de făcut botoşănenilor şi se consideră nedreptăţit. ” Botoşaniul este o echipă bună, muncitoare, dar care se vaită, provoacă, care se trântesc pe jos, care fac de toate tocmai pentru a scoate faze fixe pentru că sunt foarte buni la faze fixe şi tocmai asta încearcă, să provoace faze fixe. Copiii mei nu au ştiut să gestioneze situaţia, au fost provocaţi”, susţine Bogdan Vintilă.

În momentul de faţă FC Botoşani se află pe locul 9 în clasament. În etapa viitoare va întâlni pe Steaua Bucureşti.

citiţi şi:

Fc Botoşani scapă de zona retrogradării cu o victorie chinuită împotriva lui ACS Timişoara

Pariul unui patron de club cu fotbalul: finanţatorul de la FC Botoşani şi-a pus gaj la bancă toată averea pentru transferurile din retur