Ştiinţa Explorări se întoarce acasă fără niciun punct de la Dej

0
Stiinta Explorari, fara puncte de la Dej  FOTO: stiintaexplorari.ro

Ştiinţa Explorări se întoarce acasă fără niciun punct de la Dej, după o partidă pe care cu puţină atenţie putea chiar să o câştige.

Băimărenii au început perfect meciul, câştigând lejer primul set cu 25-15, graţie unui serviciu bun şi a blocajului eficient. Lucrurile păreau că vor curge în aceeaşi direcţie şi în setul 2. După un debut bun, băimărenii au început să facă greşeli şi le-au permis adversarilor să reintre în joc. Impulsionaţi de Igor Didorciuc, dejenii şi-au adjudecat setul cu 25 la 19, după care au câştigat şi setul 3 cu 25 la 18.

Din păcate Explorări a avut în această întâlnire mari probleme cu postul de trăgător universal, pe care a evoluat foarte slab Hilarius, în timp ce americanul Sangrey s-a îmbolnăvit înaintea meciului şi a fost lăsat acasă.

Potrivit stiintaexplorari.ro, în disperare de cauză, antrenorii Marius Botea şi Sorin Pop au apelat în setul 4 la Florin Bălhăceanu (cel mai bun de la Explorări în acest meci) pentru a juca pe acest post şi experimentatul jucător băimărean s-a descurcat foarte bine. Explorări a condus cu 13-6, dar inexplicabil nu a menţinut ritmul în continuare şi gazdele au întors în final soarta setului, pe care l-au câştigat cu 25 la 23.

După meci, dezamăgirea a fost maximă în tabăra băimăreană, dar jucătorii de la Ştiinţa Explorări nu au altă variantă decât să strângă rândurile, şi să lupte cu mai multă ambiţie, pentru a ieşi din situaţia delicată în care sunt în acest moment în clasament.

Citeste si: Cine sunt contracandidaţii lui Sepp Blatter la şefia FIFA: un preşedinte de federaţie, un fost mare fotbalist, un prinţ iordanian şi un fost diplomat

O casă de pariuri îl plăteşte pe David Ginola pentru a candida împotriva lui Blatter, la preşedinţia FIFA